INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PEDEAPSĂ

Buffon şi-a aflat pedeapsa după eliminarea din meciul cu Real din Liga Campionilor

Articol de Gabriel DumitruJURNALISPORT - Publicat marti, 05 iunie 2018 23:47

Gianluigi Buffon, 40 de ani, a primit trei etape de suspendare în urma eliminării  din manşa retur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor dintre Real Madrid şi Juventus.

Goalkeeper-ul italian a văzut direct cartonaşul roşu în urma unor proteste vehemente la adresa centralului, în urma unei faze în care Real Madrid a primit un penalty decisiv în minutul 90+3.

Buffon a fost nemulţumit pe 11 aprilie de faptul că Oliver a acordat o lovitură de pedeapsă la intervenţia lui Benatia asupra lui Lucas Vazquez, într-un moment în care trupa madrilenă era condusă cu 3-0, iar jocul putea merge în reprizele de prelungiri la acest scor.

În ciuda faptului că s-a despărţit de Juventus, Buffon nu a fost iertat de cei de la UEFA şi va vedea din tribune următoarele trei meciuri din cupele europene.

Portarul naţionalei Italiei are şanse mari să evolueze în sezonul viitor la Paris Saint-Germain, conform mai mult zvonuri apărute în presa internaţională.

Legendarul fotbalist nu l-a iertat pe Michael Oliver şi l-a criticat dur la finalul partidei disputate pe Santiago Bernabeu: ”Arbitrul a fluierat un fault pe care doar el l-a văzut. El nu are inimă, are în loc de inimă un coş de gunoi. Dacă nu ai personalitate şi curaj, atunci du-te în tribune şi urmăreşte meciul alături de soţie cu un Sprite şi chipsuri. Este nevoie de o anumită sensibilitate pentru a înţelege importanţa anumitor momente în teren”, a declarat Buffon.

sursa: skysports.com