INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SE TRAGE LINIE

CHELSEA: "Ancelotti va da socoteală pentru Ligă!"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 mai 2010 00:00

Chiar dacă Chelsea va cîştiga "dubla" campionat - Cupa Angliei, managerul Carlo Ancelotti (foto) va trebui să dea socoteală pentru eliminarea suferită în Liga Campionilor.

Directorul clubului, Mike Forde, a lăsat de înţeles că, imediat ce se va încheia sezonul, tehnicianul italian va apărea în faţa patronului Roman Abramovici. "Abramovici aşteaptă explicaţii. El îşi doreşte foarte mult acest trofeu şi vrea să priceapă ce-i lipseşte echipei pentru a-l cîştiga", a spus Forde.

În acest sezon, Chelsea a fost scoasă din Ligă de Inter Milano (2-1, 1-0), în faza sferturilor de finală. Cea mai bună performanţă a albaştrilor în competiţie datează din 2008, cînd au jucat finala cu Manchester United, fiind învinşi la penalty-uri.