INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CHAMPIONS LEAGUE

“Este cel mai important meci din istoria noastră de 100 de ani!”

Articol de GSP - Publicat marti, 01 aprilie 2008 00:00

Antrenorul echipei Schalke 04, Mirko Slomka a anunţat că obiectivul echipei sale este să nu primească gol în partida de pe teren propriu cu FC Barcelona .”Obiectivul nostru este să nu luăm gol. Pînă la urmă această tactică ne-a deschis drumul în sferturi în confuntarea cu FC Porto“.

Slomka a nominalizat şi jucătorii cheie din echipa Barcelonei: ”Pe lîngă forţa ofensivă recunoscută, Barcelona dispune de un cuplu de mijlocaşi defensivi Xavi-Iniesta de excepţie, lor li se adaugă fundaşii laterali Abidal şi Zambrotta, care pe faza de atac acţionează ca nişte extreme, ceea ce mă face să spun că Barcelona are un joc aproape de cea a unei echipe de handbal”.

Pus pe glume!
La plecarea de pe aeroportul din Barcelona, antrenorul Frank Rijkaard a fost luat la întrebări de jurnalişti pe tema unei eventuale demisii.
Reporter: Domnule Rijkaard v-aţi luat o umbrelă?
Rijkaard: Am doar două zile…
Reporter: Două zile să vă salvaţi postul?
Rijkaard: Nu, bagaj doar pentru două zile. Miercuri vom zbura acasă!
Rijkaard a adăugat: Nu vreau să îmi irosesc gîndurile pe o eventuală demisie

„Dacă pierdem va fi ceva absolut normal, dacă vom cîştiga va fi o minune!”
Marcello Bordon (Căpitan Schalke)

Este cel mai important joc din istoria noastră de 100 de ani!”
Andreas Muller (Manager Schalke)

53.951 de spectatori vor asista la partida Schalke- Barcelona (meciul se va juca cu casa închisă)

1959 este anul în care a ajuns Schalke ultima dată în sferturile Cupei Campionilor. Nemţii au fost eliminaţi atunci de Atletico Madrid (0-3, 1-1).

68 de şuturi pe poartă este recordul deţinut pînă acum în acest sezon al ligii de FC Barcelona.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia