INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  PSG - FC BARCELONA

FOTO şi VIDEO PSG - FC Barcelona 2-2 » Final dramatic în capitala Franţei

Articol de GSP - Publicat marti, 02 aprilie 2013 00:00 / Actualizat marti, 02 aprilie 2013 23:42

PSG şi FC Barcelona au remizat pe Parc des Princes în faţa a aproximativ 50.000 de oameni, scor 2-2, iar echipa calificată se va decide la returul din Spania.

Vezi aici VIDEO cele mai importante ocazii!

După ce a reuşit să elimine Valencia (3-2), francezii au dat tot peste un adversar din Spania, însă de această dată echipa pe care au întîlnit-o a fost mult mai puternică, FC Barcelona.

Cei de la PSG, cu Ibrahimovici pe teren au început foarte bine partida, avînd cîteva ocazii bune, însă Barcelona a echilibrat jocul şi chiar a reuşit deschiderea scorului în minutul 38 prin Messi.

În cea de-a doua repriză Barcelona a dominat autoritar partida, însă de această dată a venit rîndul francezilor să înscrie, Ibrahimovici marcînd dintr-un ofsaid evident cu 10 minute înainte de final.

Cu cîteva minute înainte de final, Alexis a obţinut un penalty pe care Xavi l-a transformat în siguranţă, însă nu acesta avea să fie scorul final.

Cînd puţini mai credeau că se poate întîmpla ceva, Ibrahimovici a pasat la Matuidi, iar acesta a şutat nu foarte puternic, însă Valdes a fost păcălit şi a scăpat mingea în poartă, lăsîndu-i pe francezi să mai creadă în calificare.

Echipe de start:

PSG: Sirigu - Jallet, Silva, Alex, Maxwell - Matuidi, Pastore, Lucas, Beckham - Lavezzi - Ibrahimović

Rezerve: Douchez, Sakho, Van der Wiel, Ménez, Chantôme, Verratti, Gameiro

Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Xavi, Iniesta, Busquets - Villa, Messi, Sánchez

Rezerve: Pinto, Bartra, Montoya, Fàbregas, Alcántara, Song, Tello

***

min. 90+4: GOL PSG! Matuidi şutează slab, însă Valdes gafează incredibil şi scapă mingea în plasă.

min. 89: GOL BARCELONA!  Xavi înscrie dintr-un penalty obţinut de Alexis Sanchez. Sirigu a fost avertizat pentru faultul în suprafaţa de pedeapsă.

min. 87: Ibrahimovici primeşte cartonaş galben

min. 85: Alves primeşte cartonaş galben pentru proteste

min. 83: Mascherano îi lasă locul lui Bartra

min. 81: Iese Villa, intră Tello

min. 80: GOL PSG! Silva a reluat cu capul în bară, mingea ajunge la Ibrahimovici care era în ofsaid, iar suedezul egalează. Arbitrul de tuşă nu a văzut ofsaidul evident în care se afla vîrful lui PSG.

min. 77: Ibrahimovici reia periculos, însă Valdes are din nou o intervenţie salvatoare. Jucătorii Barcelonei protestează pentru faptul că doi "catalani" erau întinşi pe gazon

min. 76: Moura reia cu capul, mingea îl loveşte pe Busquets şi iese în corner

min. 76: Gameiro intră în locul lui Pastore

min. 75: Mascherano primeşte cartonaş galben şi va lipsi la partida retur

min. 74: Şut al lui Xavi din lovitură liberă, mingea este deviată şi cade pe plasa porţii lui Sirigu

min. 71: Maxwell şutează la colţul scurt, Valdes reţine în siguranţă

min. 70: Beckham iese, intră Veratti

min. 69: Şut al lui Dani Alves din lovitură liberă, mingea trece pe lîngă poartă

min. 68: Beckham primeşte şi el cartonaş galben pentru un fault la Alexis

min. 66: Menez intră în locul lui Lavezzi

min. 66: Matuidi primeşte cartonaş galben şi va lipsi la returul de pe Camp Nou

min. 65: Pasă excelentă a lui Fabregas către Alexis, însă reluarea acestuia a fost slabă

min. 62: Jordi Alba primeşte cartonaş galben

min. 58: Zlatan îl deschide excelent pe Matuidi, însă Pique are o intervenţie sigură şi respinge excelent

min. 55: Început slab de repriză, cele două echipe joacă foarte mult la mijlocul terenului

min. 51: Xavi şutează de la marginea careului, Sirigu reţine

min. 46: A început a doua repriză!

min. 46: La pauză, Messi este schimbat cu Fabregas. Argentinianul nu a riscat nimic, el acuzînd o lovitură pe finalul primei reprize

min. 45+1: PAUZĂ! Barcelona conduce PSG chiar pe terenul acesteia, scor 1-0! Unicul gol a fost înscris de Lionel Messi în minutul 38.

min. 45: Un minut de prelungire!

min. 42: Şut al lui Messi de la marginea careului, mingea trece puţin peste poartă

min. 38: GOL BARCELONA! Messi profită de o neatenţie a defensivei francezilor, şi scapă spre poarta celor de la PSG, şutează la colţul lung, fără speranţe pentru Sirigu. Dani Alves a oferit o pasă superbă

min. 37: Şut deviat al lui Alexis Sanchez, mingea trece pe lîngă bară, a fost cea mai mare ocazie a spaniolilor

min. 35: Deşi ca posesie Barcelona domină autoritar jocul, jucătorii lui PSG au fost cei care au avut marile şanse de a marca

min. 32: Barcelona a reuşit să mai echilibreze jocul, însă nu poate pune încă în pericol poarta lui Sirigu

min. 26: Ibrahimovici pătrude pe partea stîngă, şutează la colţul lung, însă mingea trece pe lîngă bară

min. 23: Şut al lui Iniesta la colţul scurt, Sirigu reţine în siguranţă

min. 19: Şut violent al lui Ibrahimovici din lovitură liberă, mingea este respinsă de Valdes

min. 18: Pique primeşte galben pentru un fault la Ibrahimovici

min. 17: Şut plasat al lui Iniesta de la 16 metri, mingea trece puţin pe lîngă poartă

min. 15: Pastore şutează la colţul scurt, Valdes respinge în faţa, iar în cele din urmă a reţinut din faţa lui Alex, care era foarte aproape să profite

min. 13: Alex reia cu capul o centrare a lui Beckham, însă trimite alături

min. 8: Şut al lui Xavi de la mare distanţă, mingea trece departe de poarta gazdelor

min. 5: Mare ocazie a francezilor, Lavezzi trece printre fundaşii Barcelonei, trimite o scăriţă, care loveşte doar bara însă

min. 1: A început partida!