INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA - BASEL 1-1

FOTO şi VIDEO » Tatu aduce primul punct al echipei lui Reghe în grupele Ligii » Steaua - Basel 1-1

Articol de GSP - Publicat marti, 22 octombrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 22 octombrie 2013 23:36

Steaua a terminat la egalitate cu FC Basel, 1-1. Tatu a adus egalarea în minutul 88 şi primul punct al roş-albaştrilor în grupa E a Ligii Campionilor.

VIDEO cu cele mai importante faze

Steliştii s-au ridicat la nivelul adversarilor, prima repriză fiind una echilibrată, cu un plus pentru elveţieni. Jucătorii lui Reghecampf au avut mare noroc la două ocazii imense ale celor de la Basel. Mai întîi Georgievski a salvat cu capul de pe linia porţii reluarea lui Ivanov, iar pe finalul reprizei, şutul deviat al lui Stocker a lovit bara transversală.

Steaua a reacţionat prin şuturile periculoase ale lui Tănase şi Latovlevici.

Campioana României a arătat mai rău în partea a doua şi a venit şi momentul dramatic. Latovlevici a pasat direct la Streller, vîrful i-a aşezat mingea lui Diaz, care l-a învins spectaculos pe Tătăruşanu. Roş-albaştrii au riscat şi s-au apropiat de poartă, dar Latovlevici şi Filip n-au nimerit ţinta din poziţii foarte bune. Elveţienii au dat emoţii mari pe contraatac, dar finalul a aprţinut românilor şi diferenţa a fost anulată de reuşita lui Tatu din minutul 88.

Min 90+3 - Final
Min 88 - Goool Steaua! 1-1. Tatu reia din 6 metri centrarea lui Popa şi aduce egalarea
Min 87 -
Iese Die şi intră Ajeti
Min 84 -
Sommer iese din poartă la 16 metri şi degajează din faţa lui Kapetanos
Min 82 -
Voser respinge greşit la Bourceanu, căpitanul Stelei trimite cu stîngul pe lîngă poartă
Min 57 -
Şutul lui Popa e blocat, mingea ajunge la Latovlevici, care ratează din apropiere şutul cu dreptul
Min 56 -
Tătăruşanu reţine şutul lui Die
Min 55 -
A doua schimbare a lui Reghecampf. Iese Stanciu, intră Tatu
Min 52 -
Gardoş intervine bine în faţa lui Salah şi Steaua pleacă pe contraatac
Min 48 - Gol Basel! 0-1. Latovlevici pasează greşit la Streller, care-i aşază mingea lui Diaz, iar chilianul şutează superb la vinclu
Min 40 -
Ocazie uriaşă pentru Basel. Şutul deviat al lui Stocker nimereşte bara transversală!
Min 39 -
Szukala reia cu capul după un corner, Sommer se înalţă şi reţine
Min 37 -
Lovitură liberă de la 30 de metri. Latovlevici trimite periculos, puţin pe lîngă
Min 36 -
Tănase şutează cu stîngul la colţul scurt, Sommer scoate
Min 30 -
Safari primeşte de la Streller, scapă lateral stînga şi şutează la colţul scurt, pe lîngă poartă
Min 18 -
Ocazie mare pentru Steaua. Stanciu şutează de la marginea careului de 16 metri, peste poartă
Min 15 -
Bourceanu deviază o pasă pentru Adi Popa, care este surprins în ofsaid
Min 12 -
Steliştii au din nou emoţii după un nou corner. Stanciu reuşeşte să îndepărteze pericolul
Min 12 -
Corner Basel. Georgievski scoate de pe linia porţii realuarea lui Ivanov!
Min 10 -
Streller primeşte o pasă într-o poziţie laterală, şutul său e reţinut de Tătăruşanu
Min 8 -
Bourceanu trimite în careu din lovitură liberă, ofsaid la Piovaccari
Min 6
- Stanciu cade aproape de colţul careului de 16 metri şi e lovitură liberă pentru Steaua
Min 4 -
Steliştii pornesc un nou atac. Pasa lui Gardoş pentru Latovlevici, în banda stîngă, e prea puternică
Min 1
- Mingea şutată de Latovlevici din afara careului este deviată în corner
Min 1 - Fluier de start

------------

Campioana României n-are nici un punct după două meciuri, 0-3 cu Schalke şi 0-4 cu Chelsea, în timp ce elveţienii au învins surprinzător trupa lui Mourinho, 2-1, dar au pierdut acasă cu Schalke, 0-1.

O victorie a Stelei diseară ar anula avantajul echipei lui Murat Yakin, iar în retur ar fi suficient o remiză pentru ca trupa lui Reghecampf să prindă locul 3.

Ultima victorie a Stelei pe teren propriu în grupele Ligii Campionilor a fost acum 17 ani, 1-0 cu Widzew Lodz.

Echipele de start:

STEAUA: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tănase - Piovaccari

Rezerve: Niţă, Chipciu, L. Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Basel: Sommer - Voser, Schar, Ivanov, Safari - Diaz, Serey Die, F. Frei - Salah, Streller, Stocker

Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio

Antrenor: Murat Yakin

Arbitru: Matej Jug
Asistenţi: Matej Zunici, Roland Brandner