INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  STEAUA - LUDOGOREŢ 1-0

Articol de GSP - Publicat marti, 19 august 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 20 august 2014 01:02

Steaua a învins cu 1-0 pe final de meci în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor pe Ludogoreţ, după ce Chipciu a ratat un penalty la scorul de 0-0, dar pe sfîrşit acelaşi stelist a înscris golul decisiv.

Prima mare ocazie de gol a meciului a fost de partea Stelei, cînd, după 20 de minute de la startul jocului, Sînmărtean a recuperat o minge la centrul terenului, i-a pasat lui Stanciu, acesta i-a retrimis balonul, dar Sînmărtean a şutat pe lîngă poartă din interiorul careului.

În minutul 33, Sînmărtean a fost faultat în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Chipciu şi-a asumat executarea acestui penalty, însă a trimis slab şi portarul bulgarilor a trimis în corner.

Golul a venit abia în minutul 88, cînd Chipciu şi-a făcut o minge pe lîngă Terziev, deşi părea că nu mai poate face nimic, şi a înscris.

***

Mai jos puteţi vedea desfăşurarea liveTEXT a meciului:

min. 90+3: FINAL! Steaua învinge cu 1-0 pe Ludogoreţ
min. 90+2:
Sînmărtean părăseşte terenul, iar în locul lui intră Filip
min. 88: GOOOOOOOOOL STEAUA! Chipciu îşi face mingea pe lîngă Terziev şi înscrie
min. 85:
Iese Marcelinho şi intră Anicet
min. 84:
Keşeru bate o lovitură liberă, dar mingea trece de puţin pe lîngă stălpul din stînga bulgarilor
min. 68:
Arlauskis iese greşit la un corner, dar Marcelinho trimite cu capul peste poartă
min. 62:
Younes Hamza vede cartonaşul galben
min. 57:
Gâlcă îl scoate pe Stanciu şi îl introduce în teren pe Keşeru
min. 54:
Sînmărtean încearcă un şut la colţul lung, dar nu reuşeşte să bage efect în minge şi trimite balonul puţin pe lîngă poarta
min. 48:
Alexandrov trimite în bară
min. 46:
Fabio Espinho intră în locul lui  Zlatinski
min. 46: A început repriza secundă!
min. 45+2: PAUZĂ!
Cea mai importantă ocazie a primei reprize a fost ratarea penalty-ului de către Chipciu
min. 45+1:
Chipciu se precipetează şi reuşeşte să şuteze în ultima clipă, dar portarul respinge în corner
min. 20:
Sînmărtean recuperează balonul la centrul terenului, îi pasează lui Stanciu, acesta îi dă mingea înapoi fostului vasluian, care şutează pe lîngă poartă din interiorul careului
min. 19:
Szukala îl faultează pe Hamza la mijlocul terenului
min. 14:
Sînmărtean driblează doi oameni şi obţine o lovitură liberă de la 25 de metri.