INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „OPTIMI”

BAYERN - LIVERPOOL, BARCELONA - LYON // Victime colaterale în prima repriză: Klopp, fără căpitan, Lyon, fără portar

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 martie 2019 22:16

Accidentările au lovit în prima repriză la Bayern - Liverpool, scor 1-3, și Barcelona - Lyon, scor 5-1.

Jordan Henderson, căpitanul lui Liverpool, a rezistat doar 13 minute pe teren în returul cu Bayern Munchen.

Mijlocașul central a fost călcat pe picior în primele minute de un adversar. A primit îngrijiri în minutul 6, apoi a reintrat.

N-a mai rezistat decât 7 minute și s-a prăbușit din nou pe teren. Medicii au intervenit, dar au făcut semn că jucătorul trebuie schimbat.

Jurgen Klopp a reacționat și l-a introdus imediat pe Fabinho.

Lyon și-a pierdut portarul titular

Nici Lyon n-a fost prea norocoasă în prima repriză a jocului cu Barcelona. Anthony Lopes a fost lovit involuntar de Coutinho, pe care l-a blocat într-o situație iminent de gol.

Evenimentul s-a întâmplat în minutul 20. După câteva minute de îngriji, Lopes a decis că poate continua. A mai făcut-o pentru doar câteva minute.

În minutul 34, i-a lăsat locul lui Mathieu Gorgelin, goalkeeperul de rezervă al francezilor. A părăsit terenul cu ochii în lacrimi, consolat de coechiperi.