INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER UNITED - VILLARREAL

„Ssssiiiiiiiiiimmmmm” » Cristiano Ronaldo și fotografia de peste 11 milioane de aprecieri postată după „thriller-ul” cu Villarreal din UCL

Cristiano Ronaldo / Sursă foto: Instagram +15   FOTO
Cristiano Ronaldo / Sursă foto: Instagram

Articol de GSP - Publicat joi, 30 septembrie 2021 07:53 / Actualizat joi, 30 septembrie 2021 09:15

Cristiano Ronaldo continuă să scrie istorie în Champions League, chiar și la 36 de ani! Portughezul a fost decisiv în Manchester United - Villarreal, aducând victoria „diavolilor” în al cincilea minut al prelungirilor (2-1).

Golul lusitanului a declanșat nebunia pe „Old Trafford”. Ronaldo a celebrat în stilul caracteristic, fiind aclamat de miile de suporteri din stadion, dar și de Sir Alex Ferguson, prezent în loja VIP.

Ronaldo a fost vedetă și în social-media. A urcat pe Instagram, imediat după meci, o fotografie cu modul în care a sărbătorit golul reușit în fața „Submarinului Galben”. Fanii s-au îngrămădit să aprecieze „opera” lui Cristiano: peste 11 milioane de like-uri în opt ore!

350 de milioanede followers are Cristiano Ronaldo pe Instagram. Contul său e cel mai urmărit de pe mapamond! Messi are „doar” 270 de milioane de urmăritori.

Manchester United - Villarreal. Cristiano Ronaldo, decisiv

Precedentele 4 întâlniri dintre Manchester United și Villarreal în Champions League s-au încheiat cu același scor, 0-0. Cele două formații au întrerupt cea mai lungă serie de meciuri directe fără gol marcat (4) din istoria Ligii.

Cristiano Ronaldo a marcat la ultima fază, în minutul 90+5. Alături de Aguero, CR7 e jucătorul cu cele mai multe goluri de 3 puncte marcate în Ligă după minutul 90 - 3.

Un nou record bifat de Cristiano: e cel mai târziu gol al victoriei marcat de United în Champions League.

136 de goluriare Ronaldo în UCL. E lider și în acest top

Cristiano Ronaldo a atins o bornă istorică în Champions League

Cristiano Ronaldo (36 de ani), titular la Manchester United în partida din grupe cu Villarreal (2-1), a ajuns la 178 de apariții în Champions League. Lider all-time de prezențe în cea mai importantă competiții intercluburi din lume. Și decisiv pentru trupa lui Ole Gunnar Solskjaer.

Ronaldo tocmai l-a depășit pe fostul portar legendar al lui Real Madrid, Iker Casillas. Leo Messi completează podiumul.