INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI DE FINALĂ

LIGA CAMPIONILOR // United răpusă de PSG și fără Pogba la retur! La Roma s-a născut un nou erou

Articol de GSP - Publicat marti, 12 februarie 2019 22:00

PSG s-a impus în deplasarea de la Manchester United, scor 2-0. AS Roma a câștigat partida de pe teren propriu cu Porto, 2-1, cu golurile lui Zaniolo, noul puști teribil al fotbalului italian.

Man. United - PSG 0-2 (Kimpembe 53, Mbappe 60)

Vezi VIDEO cu cele mai importante faze

Prima repriză a fost zgârcită în șanse de gol. Fără Cavani și Neymar, Tuchel a ales calea prudenței. A trimis pe teren 6 jucători cu veleități de fundași, iar rezultatele s-au văzut. Un singur șut pe poartă au trimis „diavolii” în primele 45 de minute. De cealaltă parte, Mbappe a ratat o șansă bună, la o fază în care țâșnise din poziție de ofsaid.

Di Maria, cel mai hulit om de pe gazon, s-a răzbunat în partea secundă. Argentinianul a pasat decisiv la ambele reușite ale parizienilor. Primul gol, în minutul 53, a venit pe fondul unui marcaj visător al lui Matic. Kimpembe a profitat și a deschis scorul. Golul care avea să stabilească rezultatul final a venit în minutul 70, din piciorul lui Mbappe.

Ca dezastrul să fie complet, starul Pogba a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, după un fault comis asupra lui Dani Alves în minutele de prelungire.

Returul se joacă pe 6 martie, la Paris.

Echipele de start

Man. United: De Gea - Young, Bailly, Lindelof, Shaw - Herrera, Matic, Pogba - Lingard, Rashford, Marial
Rezerve: Romero - Dalot, Jones, Lukaku, Mata, Fred, A. Sanchez
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

PSG: Buffon - Kehrer, T. Silva, Kimpembe, Bernat - Verratti, Marquinhos - D. Alves, Draxler, Di Maria - Mbappe
Rezerve: Areola - Choupo-Moting, Dagba, Diaby, Kurzawa, Nkunku, Paredes
Antrenor: Thomas Tuchel

AS Roma - FC Porto 2-1 (Zaniolo 70, 76 / Adrian 79)

VIDEO cu cele mai importante faze

Înfruntarea de pe Stadio Olimpico a conturat un nou erou roman. Nicolo Zaniolo, puștiul teribil de 19 ani, a marcat în minutele 70 și 76, ambele reușite din pase venite de la Edin Dzeko. Adrian a marcat pentru portughezi în minutul 79, reușită care pregătește un meci nebun la retur, pe Dragao.

Returul se joacă pe 6 martie, la Porto.

AS Roma: Mirante - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Pellegrini, De Rossi, Cristante - Zaniolo, Dzeko, El Shaarawy
Rezerve: Olsen - J. Jesus, Kluivert, Mercano, N'Zonzi, Pastore, Santon
Antrenor: Eusebio di Francesco

FC Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Telles - Herrera, Pereira, Fernando - Otavio, Soares, Brahimi
Rezerve: Vana - B. Costa, Adrian, Andre Pereira, M. Pereira, Hernani, O. Torres
Antrenor: Sergio Conceicao