INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA A 3-A

LIGA CAMPIONILOR // VIDEO + FOTO Cristiano a revenit cu succes pe Old Trafford, Real Madrid a tremurat cu Plzen, thriller în Germania! Toate golurile serii de Ligă + clasamente

Articol de GSP - Publicat marti, 23 octombrie 2018 23:55

Etapa a treia din grupele Ligii Campionilor nu a dezamăgit. Cristiano Ronaldo a revenit cu succes pe Old Trafford, unde Juventus s-a impus 1-0. Hoffenheim și Lyon au oferit o partidă cu 6 goluri, în timp ce Real Madrid s-a clătinat și cu modesta Plzen.

Grupa E

AEK ATENA - BAYERN MUNCHEN 0-2
AU MARCAT: MARTINEZ '61, LEWANDOWSKI 63

Bayern Munchen nu a convins nici în seara asta. Formația lui Niko Kovac a controlat ostilitățile încă din debut, dar Lewandowski nu a fost inspirat în fața porții. Golul de 1-0 a venit târziu, în minutul 61. Javi Martinez a marcat din interiorul careului, după ce mingea a ajuns norocos la el, respinsă de unul dintre fundași. Lewandowski a punctat și el după două minute, din fața porții goale.

Echipele de start:

AEK: Barkas - Bakakis, Lambropoulis. Chygrynskiy, Hult - Galanopoulos, Simoes - Bakasetas, Klonaridis, Mantolos - Ponce
Rezerve: Tsintotas - Alef, Boye, Cosic, Galo, Giakoumakis, Oikonomou
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Bayern: Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Rafinha - J. Rodriguez, Martinez, Alcantara - Robben, Lewandowski, Gnabry
Rezerve: Ulreich - Alaba, Boateng, Goretzka, Muller, R. Sanchez, Wagner
Antrenor: Niko Kovac

AJAX - BENFICA 1-0
A marcat: Mazraoui 90+2

Primele minute au oferit un joc pe contre, cu ocazii mari la ambele porți, dar cei doi portari, Onana și Vlachodimos, au fost în zi de grație. Finalul a fost unul calm, în care ambii tehnicieni au părut mulțumiți de rezultat. Drept dovadă, prima schimbare a venit abia în minutul 79, când Pizzi a fost înlocuit cu brazilianul Gabriel. Partida de pe Johan Cruijff Arena din Amsterdam fost decisă la ultima acțiune, prin golul marocanului de 20 de ani Noussair Mazraoui.

Ajax: Onana - Mazraoui, de Ligt, Blind, Tagliafico - van de Beek, Schone, de Jong - Ziyech, Dolberg, Tadic
Rezerve: Lamprou - de Wit, Eiting, Huntelaar, Kristense, Neres, Wober
Antrenor: Ten Hag

Benfica: Vlachodimos - Almeida, Conti, Jardel, Grimaldo - Pizzi, Fejsa, Fernandes - Salvio, Seferovic, Silva

AU MARCAT: D.SILVA '30, LAPORTE '35, B. SILVA 71

Manchester City a oferit scorul serii, 3-0, contra campioanei Ucrainei Șahtior, de la care au lipsit cei mai importanți jucători, Marlos și Taison. Cu Kevin de Bruyne titular pentru prima dată după accidentare și Kun Aguero pe bancă, City a deschis scorul în minutul 30, prin David Silva. Diferența a fost dublată după un corner de Laporte, 5 minute mai târziu. Portughezul Bernardo Silva, intrat după pauză, a stabilit scorul final după un contraatac de manual în minutul 70.

Echipele de start

Șahtior: Pyatov - Matvicenko, Krystsov, Rakitsky, Ismaily - Sanches Agular, Stepanenko, Maycon, Fernando - Kovalenko, Jr. Moraes
Rezerve: Shechenko - Alan Patrick, Bolbat, Butko, Dentinho, Kayode, Khocholava
Antrenor: Paulo Fonseca

Man. City: Ederson - Stones, Otamendi, Laporte, Mendy - D. Silva, Fernandinho, De Bruyne - Sterling, Gabriel Jesus, Mahrez
Rezerve: Muric - Aguero, Foden, Kompany, L. Sane, B Silva, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

HOFFENHEIM - LYON 3-3
AU MARCAT: KRAMARIC '33 '47 / B. TRAORE '27, NDOMBELE '59, DEPAY 67

Hoffenheim nu s-a dezis nici astăzi. Formația pare întruchiparea tinereții antrenorului Nagelsman (31 de ani), plină de entuziasm, dar cu mari lacune în defensivă. Golurile gazdelor au fost semnate de croatul Andrej Kramaric în minutele 33 și 47 și de Joelinton în al doilea minut de prelungire, în timp ce pentru francezi au marcat Bertrand Traore (min. 27), Tanguy Ndombele (min. 59) și Memphis Depay (min. 67).

1. Man. City 3 6-3 6
2. Lyon 3 7-6 5
3. Hoffenheim 3 6-7 2
4. Șahtior 3 4-7 2

Hoffenheim: Baumann - Akpoguma, Vogt, Bicakcic - Kaderabek, Grillitsch, Schulz - Demirbay - Szalai, Kramaric, Beldofil
Rezerve: Kobel - Joelinton, Brenet, Googma, Kasim, Nelson, Zuber
Antrenor: Julian Nagelsmann

Lyon: Lopes - Tete, Marcelo, Denayer, Mendy - Ndombele, Tousart, Aouar - Traore, Depay, Terrier
Rezerve: Gorgelin - M. Dembele, Diop, Ferri, Marcal, More, Pintor
Antrenor: Bruno Genesio

Grupa G

AS ROMA - ȚSKA MOSCOVA 3-0
A MARCAT: DZEKO '30 '43, UNDER '50

Edin Dzeko și-a făcut numărul în fața rușilor de la ȚSKA Moscova și l-a egalat pe Leo Messi în fruntea clasamentului golgeterilor din Liga Campionilor, cu 5 goluri. Bosniacul a marcat în minutele 30 și 43 și a pasat decisiv la golul de 3-0 marcat de Cengiz Under în minutul 50.

AS Roma: Olsen - Florenzi, Manolas, Fazio, Santon - De Rossi, N'Zonzi - Under, Pellegrini, El Shaarawy - Dzeko
Rezerve: Mirante - Cristante, J. Jesus, Kolarov, Marcano, Schick, Zaniolo
Antrenor: Eusebio Di Francesco

ȚSKA Moscova: Pomazon - Fernandes, Magnusson, Becao, Chernov, Nabakin - Oblyakov, Sigurdsson, Akhmetov, Vlasic - Chalov
Rezerve: Kirnac - Dzagoev, Efremov, Gordyushenko, Khosonov, Nisimura, Zhamaletdinov
Antrenor: Viktor Goncharenko

REAL MADRID - PLZEN 2-1
AU MARCAT: BENZEMA '12, MARCELO '56 / HROSOVSKY '79

Real Madrid a reușit în sfârșit să spargă blestemul. Julen Lopetegui capătă o gură de oxigen după prima victorie în ultimele 6 meciuri. Benzema în minutul 12 și Marcelo în minutul 56  păreau să securizeze o victorie lejeră pentru madrileni. Patrik Hrosovsky a punctat pentru gazde în minutul 79 și a creat rumoare pe Santiago Bernabeu, iar ultimele minute au fost cu emoții pentru gazde.

Real Madrid: Navas - Lucas, Ramos, Nacho, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Isco
Rezerve: Courtois - Asensio, Mariano, Odriozola, Vinicius, F. Valverde, Varane
Antrenor: Julen Loptegeui

Plzen: Hruska - Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky - Prochazka, Hrosovsky - Havel, Cermak, Petrzela - Krmencik

Au marcat: Hoarau '56 / Batshuayi '26

Valencia a ajuns la a 6-a remiză în ultimele 7 partide disputate în ambele echipe. Formația lui Marcelinho a deschis scorul în minutul 26 prin Michy Batshuayi. Young Boys a revenit cu o altă față de la cabine. A luat cu asalt poarta spaniolilor și a marcat golul egalizator în minutul 56, prin Hoarau, din penalty.

Young Boys: Wolfli - Mbabu, Lauper, von Bergen, Benito - Sulejmani, Sow, Sanogo Junior, Fassnacht - Assale, Hoarau
Rezerve: Marzino - Aebischer, Bertone, U. Garcia, Mgamaleu, Nsame, Schick
Antrenor: Gerardo Seoane

Valencia: Neto - Piccini, Gabriel, Diakhaby, Gaya - Soler, Parejo, Kondogbia, F. Torres - Rodrigo, Batshuayi
Rezerve: Domenech - Coquelin, Gameiro, Latorre, Murillo, Vezo, Wass
Antrenor: Marcelinho Garcia Toral

MAN. UNITED - JUVENTUS 0-1
A MARCAT: DYBALA '16

Manchester United a fost inexistentă în prima repriză a duelului de pe Old Trafford. Golul de 1-0 a venit de la argentinianul Paulo Dybala, în minutul 16, după o centrare respinsă a lui Cristiano Ronaldo. Oaspeții au avut în continuare inițiativa, terminând repriza cu 67 la sută posesie.

Mourinho nu a schimbat foarte multe nici după pauză. Bonucci și Chiellini s-au descurcat ireproșabil în fața unui Lukaku izolat de cele mai multe ori. La poarta cealaltă De Gea a continuat lupta cu Ronaldo, ieșind de fiecare dată câștigător.

Man. United: De Gea - Young, Smalling, Lindelof, Shaw - Matic, Pogba - Mata,Rashford, Martial - Lukaku
Rezerve: Romero - Bailly, Chong, Darmian, Herrera, Pereira, Fred
Antrenor: Jose Mourinho

Juventus: Szczesny - Cancelor, Bonucci, Chiellini, A. Sandro - Betancur, Pjanic, Matuidi - Cuadrado, Dybala, Ronaldo
Rezerve: Perin - Barzagli, Benatia, Bernardeschi, D. Costa, De Sciglio, Kean
Antrenor: Massimiliano Allegri