INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  "SFERTURI"

VIDEO+FOTO Bayern Munchen - Real Madrid, meci fabulos! Cristiano a marcat cu talpa, printre picioarele lui Neuer! Ce s-a întâmplat în Atletico-Leicester

Articol de , - Publicat miercuri, 12 aprilie 2017 17:04

Miercuri seară s-a disputat prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Meciul vedetă a fost cel dintre Bayern Munchen și Real Madrid, scor 1-2. Cealaltă partidă a serii a fost Atletico Madrid - Leicester 1-0, spaniolii câștigând dintr-o lovitură de pedeapsă inventată.

Bayern fără Lewa a visat o repriză, fiind întoarsă de Real (1-2) de un Ronaldo cu două fețe.

Benzema e primul care rupe monotonia. Se decide să-l încerce pe Neuer, însă, chiar proaspăt operat, Manuel are reflexe intacte, deviind "capul" francezului în transversală, și reține mingea. Golul pică dincolo, din corner. Nacho îl pierde pe Vidal și chilianul îi îndoaie palmele lui Navas.

Al șaselea gol cu capul reușit de Bayern, liderul în aer din actuala Ligă. Arturo este aproape de "dublă", dar nu cadrează cu aceeași finalizare din centrarea lui Robben. Și nici din penalty (dar de la brigada italiană, nu-i henț, ci umăr la Carvajal!) nu mai înscrie, înălțând zmeul în peluză.

Gol CR7 după 6 luni și jumătate

Cristiano, doar 12 pase în toată repriza (egalul lui Müller), revine cu chef de joc de la cabine și, la prima mare ocazie, nu iartă. Carvajal îl reperează perfect în careu, iar portughezul taxează lejeritatea stoperilor. Din 27 septembrie era pe sec în Ligă! Jocul basculează, Bayern tremură.

Neuer scapă la "capul" lui Bale în transversală. A doua! Ronaldo rupe și echilibrul numeric: îi provoacă al doilea cartonaș lui Javi Martinez, încasat la trei minute după primul! Real domină copios, dar Neuer face miracole la ocaziile lui Benzema și Cristiano. Și minunile au limite. Se predă la execuția cu talpa a lui CR7, printre picioare. 1-2, însă diferența putea fi și mai clară. z

6 goluri în 5 dueluri cu bavarezii are Ronaldo, care nu mai marcase în Ligă de 664 de minute. E al 100-lea său gol în cupele europene. Totodată, Ronaldo a ajuns la 97 de goluri marcate în Liga Campionilor, cele mai multe

11 penaltyuria ratat Bayern în Ligă, record negativ, partajat acum cu Barca și cu Real Madrid

Bayern Munchen - Real Madrid 1-2 liveTEXT, TV Dolce 1
Au marcat: Vidal 25 / Ronaldo 47, 77 (VIDEO)
*Vidal a ratat un penalty în minutul 45+1

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Martinez, Boateng, Alaba - Alonso, Vidal - Robben, Alcantara, Ribery - Muller
Rezerve: Ulreich, Sanches, Kimmich, Rafinha, Costa, Coman, Bernat

Real Madrid: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Modrici, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Ronaldo
Rezerve: Casilla, Isco, Asensio, Danilo, Kovacic, Morata, Rodriguez

ATLETICO MADRID - LEICESTER 1-0

Dacă îl ai pe Griezmann, contraatacul fulminant e asigurat la Atletico. Puțini îl pot prinde pe francezul care străpunge aerul ca o săgeată. Albrighton nu e printre ei. Și britanicul îl faultează. Dar contactul nu este în careu, ci chiar dincolo de linie.

Marii arbitri europeni nu văd însă atât de bine când echipa mai mică e dezavantajată. Suedezul Jonas Eriksson a dat penalty. Iar Griezmann, care ratase precedentele 4 lovituri de pedeapsă, a transformat. Al 8-lea gol (plus două assisturi) al lui Grizou în ultimele 9 meciuri jucate acasă în Ligă.

Acest 1-0 pare suficient pentru Diego Simeone. E victoria lui preferată. Urmează drama lui Shakespeare.