INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA 5

LIGA CAMPIONILOR // VIDEO + FOTO 7 echipe și-au rezolvat calificarea în primăvara Ligii » Mourinho a oferit imaginile serii

Articol de GSP - Publicat marti, 27 noiembrie 2018 00:01

Bayern Munchen, Ajax, Manchester City, Real Madrid, AS Roma, Juventus și Manchester United sunt primele 7 echipe calificate în optimile de finală ale UEFA Champions League, după o seară plină de goluri.

"Diavolii" au câștigat chinuit, în prelungiri, cu Young Boys, în timp ce Real Madrid și Bayern Munchen au făcut o adevărată demonstrație de forță în partidele cu Roma, respectiv Benfica.

Antrenorul lui United, Jose Mourinho, s-a descătușat după golul izbăvitor al lui Fellaini și a oferit imaginile serii: a dat de pământ, pe margine, cu două baxuri de băuturi isotonice.

Marcatori, rezumate, video cu golurile și clasamente:

GRUPA E

FINAL AEK Atena - Ajax 0-2
A marcat: Tadic (68, 72)

Ajax a controlat întreg meciul din deplasare cu AEK Atena, pe care l-a câștigat grație a două goluri marcate de Dusan Tadici, în minutele 68 și 72. Olandezii își asigură astfel calificarea în primăvara europeană. Grecii rămân în schimb fără punct în grupele Champions League.

Echipe de start:

AEK: Barkas - Bakakis, Chyrgrynskiy, Galo, Oikonomou - Alef, Galanopoulos - Hult, Mantalos, Ponce - Livaja
Ajax:
Onana - Mazraoui, De Ligt, Wöber, Blind - Van de Beek, De Jong, Schöne - Neres, Dolberg, Tadic

FINAL Bayern Munchen - Benfica 5-1
Au marcat: Robben (13, 31), Lewandowski (37, 51), Ribery (77) / Fernandes (46)

Bayern n-a stat mult pe gânduri și după doar 36 de minute avea deja 3 goluri avans cu Benfica. S-a terminat 5-1 până la urmă, iar bavarezii și-au asigurat calificarea în primăvara europeană. Meciul cu Ajax din ultima rundă va stabili doar câștigătoarea grupei. Benfica merge și ea în primăvara Europa League.

Bayern: Neuer, Rafinha, Süle, Boateng, Alaba, Kimmich, Goretzka, Robben, Müller, Ribéry, Lewandowski
Benfica: Vlachodimos, Almeida, Dias, Conti, Grimaldo, Fejsa, Gabriel, Pizzi, Rafa Silva, Jonas, Cervi

FINAL Lyon - Manchester City 2-2
Au marcat: Cornet (55), Cornet (81) / Laporte (63), Aguero (83)

Manchester City n-a reușit să o bată pe Lyon nici la retur. După ce a pierdut acasă, formația lui Pep Guardiola a scos doar un egal în Franța, scor 2-2. "Cetățenii" au fost conduși de două ori, grație reușitelor lui Cornet (55, 81), dar au egalat de fiecare dată prin Laporte (63) și Aguero (83). Lyon ratează victoria și va lupta cu Șahtior în ultima rundă pentru calificarea în primăvara europeană.

Echipele de start:

Lyon: Lopes, Rafael, Denayer, Marcelo, Marcal, Mendy, N’Dombele, Aouar, Memphis, Fekir, Cornet
Manchester City: Ederson, Walker, Stones, Laporte, Zinchenko, Fernandinho, Silva, Mahrez, Sane, Sterling, Aguero

FINAL Hoffenheim - Șahtior 2-3
Au marcat: Kramarici (17), Zuber (40) / Ismaily (14), Taison (15, 90+3)

Hoffenheim și Șahtior au oferit din nou un meci spectaculos, ucrainenii câștigând în prelungiri, 3-2. Primele 4 reușite s-au marcat în prima parte a jocului. "Minerii" au avut 2-0, Ismaily (14) și Taison (15) au marcat pentru campioana Ucrainei, însă Kramarici (17) și Zuber (40) au punctat pentru nemți, care au jucat jumătate de oră în 10 oameni după de Szalai a fost eliminat (60). Șahtior a dat lovitura pe final, mai exact în prelungiri, când Taison a punctat (90+3). Ucrainenii obțin 5 puncte și sunt favoriți să ocupe locul de Europa League.

Hoffenheim: Baumann; Bicakcic, Nordveit, Vogt; Kaderabek, Zuber, Kerem, Schulz; Kramaric, Belfodil, Szalai
Șahtior: Pyatov; Krivtsov, Khotcholava, Matvyenko, Ismaily, Maycon, Kovalenko, Stepanenko, Taison, Danchenko; Moraes

1 MANCHESTER CITY 14-5 11
2 LYON 11-10 7
3 ȘAHTIOR 7-15 5
4 HOFFENHEIM  10-12 3

GRUPA G

FINAL Țska Moscova - Plzen 1-2
Au marcat: Vlasici (10) / Prochazka (56), Hejda (81)

Viktoria Plzen a reușit prima victorie în actuala ediție de Champions League. Cehii au învins-o pe ȚSKA Moscova, în deplasare, deși rușii conduceau la pauză. Vlasici (10) a marcat pentru ȚSKA, Prochazka a ratat un penalty în 44, pentru ca tot el să înscrie golul egalării în 56. Hejda a înscris golul victoriei și aduce 3 puncte mari cehilor, care speră la primăvara Europa League.

Echipe de start

ȚSKA: Akinfeev - Fernandes, Becao, Chernov, Nababkin, Schennikov - Bistrovic, Vlasic, Oblyakov - Sigurdsson, Chalov
Plzen:
Hruska - Hejda, Hubnik, Reznik, Limbersky - Hrosovsky, Prochazka - Cermak, Kovarik, Petrzela - Chory

FINAL AS Roma - Real Madrid 0-2
Au marcat: Bale (47), Lucas (59)

Real Madrid a uitat de dezastrul din campionat, unde a pierdut cu Eibar, 0-3. S-a impus la Roma, 2-0, și s-a calificat și ea în primăvara europeană. Roma termină pe locul 2, cu 9 puncte. Bale (47) și Lucas (59) au marcat după pauză pentru campioana Europei, care în prima repriză s-a lăsat dominată de italieni.

AS Roma: Olsen - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - Nzonzi, Cristante, Zaniolo - Cengiz Ünder, Schick, El Shaarawy
Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Modric, Llorente, Kroos - Bale, Benzema, Vazquez

Mandzukici (59)

Juventus și-a consolidat prima poziție în grupa de Champions League. S-a impus cu Valencia, 1-0. Mandzukici a marcat golul victoriei italienilor, în minutul 59, după o pasă a lui Cristiano Ronaldo. În cele 5 meciuri din grupă, Juve a încasat goluri doar cu United, când a pierdut.

Juventus: Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Bentancur, Pjanic, Matuidi; Dybala; Ronaldo, Mandzukic
Valencia: Neto; Wass, Gabriel, Diakhaby, Gayá; Coquelin, Parejo, Kondogbia, Guedes; Rodrigo, Santi Mina

FINAL Manchester United - Young Boys 1-0
A marcat: Fellaini (90+1)

Manchester United a fost incapabilă timp de 90 de minute să înscrie în poarta modestei Young Boys Berna. A făcut-o din nou în prelungiri, prin Fellaini. "Diavolii" obțin astfel primul succes în actuala ediție de Champions League pe teren propriu. Adună 10 puncte și sunt calificați în primăvara europeană.

Manchester United: De Gea; Valencia, Smalling, Jones, Shaw; Fellaini, Matic, Fred; Lingard, Rashford, Martial
Young Boys: von Ballmoos; Mbabu, Camara, von Bergen, Benito; Lauper; Sulejmani, Sow, Aebischer, Assalé; Nsame

1 JUVENTUS  8-2 12
2 MANCHESTER UNITED 6-2 10
3 VALENCIA  4-5 5
4 YOUNG BOYS 2-11 1

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”