INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPE

LIGA CAMPIONILOR // VIDEO+FOTO PSG și Barcelona și-au arătat din nou superclasa, Napoli a dat lovitura cu Liverpool în ultimul minut! Toate cele 26 de goluri din etapa a 2-a

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 octombrie 2018 23:59

PSG și Barcelona au făcut spectacol în cea de-a doua etapă a grupelor Ligii Campionilor, reușind să-și câștige meciurile, dar să și marcheze cele mai multe goluri. Francezii au spulberat-o pe Steaua Roșie, 6-1, în timp ce catalanii s-au impus pe terenul lui Tottenham, scor 4-2.

Grupa A:

Atletico Madrid - Club Brugge 3-1 TEXT AICI
au MARCAT: Griezmann '28, '67, Koke '90+4 / Groeneveld '40

VIDEO cu golurile aici

Atletico a avut mici emoții în prima repriză, dar Griezmann, cu o dublă, i-a liniștit pe spanioli, care au controlat întreaga partidă. Belgienii n-au contat prea mult pe faza ofensivă, reușind să aibă doar 5 ocazii de gol, față de cele 12 ocazii ale ibericilor.

Echipele de start:

Atletico Madrid: Oblak - Arias, Godin, Gimenez, Lucas - Lemar, Thomas, Saul, Koke - Griezmann, Costa
Rezerve: Adan, Correa, Rodrigo, Kalinic, Filipe Luis, Moreno, Juanfran

Club Brugge: Letica - Poulain, Mechele, Denswil - Vlietinck, Vormer, Groeneveld, Rits, Vanaken - Wesley, Schrijvers
Rezerve: Horvath, Dennis, C. Mata, Mitrovic, Nakamba, Openda, Vossen

Borussia Dortmund - Monaco 3-0 TEXT AICI
Au MARCAT: LARSEN '51, paco '72, Reus '90+2

Dortmund și Monaco au fost la egalitate doar în prima repriză,apoi nemții au ieșit mai hotărâți și au pornit motoarele. Pe lângă cele trei goluri, Borussia a mai ratat și un penalty prin Paco.

Dortmund: Burki - Pisczek, Akanji, Zagadou, Diallo - Witsel, Delaney - Wolf, Reus, Sancho - Paco
Rezerve: Hitz, Dahoud, Guerreiro, Hakimi, Larsen, Philipp, Weigl

AS Monaco: Benaglio - Raggi, Glik, Jemerson, Henrichs - Tielemans, Aholou, Golovin - Sidibe, Falcao, Sylla
Rezerve: Subasic, N'Doran, Grandsir, Diop, Chadli, Barreca, Ait Bennasser

a

GRUPA B

PSV - Inter 1-2 TEXT AICI
au MARCAT: Rosario '27 / Nainggolan '44, ICARDI '60

PSV a deschis scorul cu Inter și părea că e aproape de o surpriză. Italienii au început să joace abia din finalul primei reprize după golul lui Nainggolan. În partea a doua Inter n-a mai a forțat victoria și  a mai marcat o dată prin Icardi.

PSV: Zoet - Dumfries, Schwaab, Viergever, Esmoris - Rosario, Pereiro, Hendrix - Lozano, De Jong, Bergwijn
Rezerve: Room, Sainsbury, Ramselaar, Malen, Isimat, Gutierrez, Behich

Inter: Handanovic - D'Ambrosio, Skriniar, De Vrij, Asamoah - Vecino, Brozovic - Politano, Nainggolan, Perisic - Icard
Rezerve: Padelli, Ranocchia, Miranda, Martinez, Keita, Candreva, Valero

Tottenham - Barcelona 2-4 TEXT AICI
AU marcat: KANE '52, LAMELA 66 / Coutinho '2, Rakitic 28, mESSI '56, '90

Tottenham și Barcelona au oferit un meci de poveste. Catalanii au condus prima parte a jocului, dar englezii au revenit. În ultima jumătate de oră, la scorul de 2-3, ambele formații puteau marca și să schimbe soarta partidei. Lucas putea să aducă fericirea pe Wembley cu 5 minute înainte de final, după ce l-a ridiculizat pe Pique, dar portarul Ter Stegen a scos fantastic. Până la urmă cei care au marcat au fost tot catalanii, prin Messi, în ultimele minute de joc.

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Sanchez, Davies - Winks, Wanyama - Lucas, Lamela, Son - Kane
Rezerve: Gazzaniga, Dier, Llorente, Rose, Sissoko, Skipp, Walker

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Arthur, Busquets, Rakitic - Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: Cillessen, Rafinha, Dembele, El Haddadi, D. Suarez, Vermaelen, Vidal

b

Grupa C

Napoli - Liverpool 1-0 TEXT AICI
A MARCAT: INSIGNE '90

VIDEO cu golul aici

Napoli a fost mai prezentă în faza de atac a meciului cu Liverpool, însă șuturile lui Milik n-au reușit să-l depășească pe portarul Alisson. De partea cealaltă, Salah n-a fost prea activ. Italienii au fost răsplătiți pentru că au atacat tot meciul și au dat lovitura în minutul 90 prin Insigne. Primul meci fără gol marcat pentru englezi în acest sezon.

Napoli: Ospina - Maksimovic, Albiol, Koulibaly, Rui - Allan, Hamsik, Ruiz - Callejon, Milik, Insigne
Rezerve: Karnezis, Diawara, Hysaj, Mertens, Rog, Verdi, Zielinski

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson - Milner, Wijnaldum, Keita - Salah, Firmino, Mane
Rezerve: Mignolet, Henderson, Fabinho, Lovren, Moreno, Shaqiri, Sturridge

PSG - Steaua Roșie 6-1 TEXT AICI

Au marcat: Neymar '20, '22, '81, Cavani '37, Di Maria '41, Mbappe '70 / Marko Marin '74

PSG a câștigat fără emoții întâlnirea cu Steaua Roșie, asta și datorită evoluției fantastice a lui Neymar. Brazilianul a rezolvat practic partida în minutele 20 și 22. A bifat hattrick-ul cu 9 minute înainte de final și a intrat în istoria Ligii Campionilor (Detalii AICI). Statistica arată incredibil după acest joc: PSG a avut 32 de ocazii de gol, iar adversarii doar 5. Francezii au beneficiat de 17 șuturi pe poartă și 13 cornere, în timp ce sârbii n-au avut niciunul. Posesia a fost clar în favoarea lui PSG: 70% - 30%.

Echipe de start:

PSG: Areola - Meunier, Kimpembe, Silva, Bernat - Verratti, Rabiot - Mbappe, Neymar, Di Maria - Cavani
Rezerve: Cibois, Marquinhos, Choupo-Moting, Diaby, Draxler, Kehrer, Nsoki

Steaua Roșie: Borjan - Stojkovic, Savic, Degenek, Rodic - Marin, Jovicic, Krsticic, Simic - Ben Causic, El Fardou
Rezerve: Popovic, Pavkov, Jovancic, Gobeljic, Ebecilio, Cafu, Babic

ccc

Grupa D

Lokomotiv Moscova - Schalke 0-1 TEXT AICI

A marcat: McKennie '88

A fost o partidă încrâncenată, în care singurele "realizări" au fost reprezentate de faulturile ambelor formații din prima repriză. Nemții și-au arătat colții o singură dată, pe finalul partidei, și a fost suficient: gol decisiv al lui McKennie.

Lokomotiv Moscova: Gulherme - Ignatjev - Howedes, Kvirkvelia, Idowu - Miranchuk, Fernandes, Krychowiak, Barinov, MIranchuk - Eder
Rezerve: Zhemaletdinov, Tarasov, Rotenberg, Lysov, Kochenkov, Denisov, Corluka

Schalke: Fahrmann - McKennie, Sane, Naldo - Caligiuri, Rudy, Mascarell, Mendyl - Uth, Embolo, Konoplyanka
Rezerve: Nubel, Baba, Bentaleb, Burgstaller, Di Santo, Nastasic, Serdar

Grupa D:

FC Porto - Galatasaray 1-0 TEXT AICI
a MARCAT: MAREGA '49

Poate cel mai echilibrat meci al serii a fost cel dintre FC Porto și Galatasaray. Toate statisticile partidei arată un echilibru aproape perfect între cele două formații, chiar dacă portughezii s-au impus după golul lui Marega.

FC Porto: Casillas - Pereira, Felipe, Militao, Telles - Otavio, D. Pereira, Herrera - Corona, Marega, Brahimi
Rezerve: Vana, Torres, Hernani, Sergio Oliveira, Andre Pereira, Adrian, Awaziem

Galatasaray: Muslera - Linnes, Maicon, Aziz, Nagatomo - Fernando, Donk, Belhanda - Onyekuru, Gumus, Rodrigues
Rezerve: Cipe, Akgun, Bayram, Feghouli, Mariano, Inan, Kabak