INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - FC BARCELONA 2-1

NEPUTINŢĂ » Barcelona nu cîştigă în deplasare în fazele eliminatorii ale LC!

Articol de GSP - Publicat joi, 17 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 17 februarie 2011 18:30

Pare incredibil, dar e adevărat. Echipa antrenată de Pep Guardiola nu a reuşit să cîştige niciun meci în deplasare în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor.

De cînd Guardiola a preluat echipa, trofeele au venit, recordurile au căzut, dar catalanii au arătat încă o dată aseară că nu se simt comfortabili atunci cînd nu joacă pe Camp Nou în fazele superioare ale celei mai prestigioase competiţii inter-cluburi din Europa.

Vezi aici rezumatul partidei Arsenal - Barcelona 2-1

MECIURI DIN DEPLASARE ÎN CARE BARCELONA NU A REUŞIT SĂ CÎŞTIGE:

LYON - BARCELONA 1-1: 24 FEBRUARIE 2009

După 1-1 în deplasare, catalanii s-au impus cu un categoric 5-2.

BAYERN MUNCHEN - BARCELONA 1-1: 14 APRILIE 2009
A fost 1-1 în manşa tur a sferturilor de finală din 2009, ca mai apoi Barcelona să cîştige cu 4-0 pe teren propriu.

CHELSEA - BARCELONA 1-1: 6 MAI 2009
Un egal cît o victorie pentru elevii lui Guardiola. Golul lui Iniesta din prelungiri a dus-o pe Barcelona în finala Ligii Campionilor pe care a şi cîştigat această competiţie în acel an.

STUTTGART - BARCELONA 1-1: 23 FEBRUARIE 2010
Un nou rezultat de egalitatea pentru Xavi şi compania după un joc modest. A urmat returul şi o nouă victorie comfortabilă cu 4-0.

ARSENAL - BARCELONA 2-2: 31 MARTIE 2010
Sferturile de finală ale Ligii Campionilor din sezonul trecut. Aceeaşi partidă extraordinară, cu Barcelona încîtînd, dar care nu reuşeşte să ţină de rezultat fiind egalată deşi a condus cu 2-0.

INTER - BARCELONA 3-1: 20 APRILIE 2010
Barcelona mergea ca mare favorită în Italia, dar acolo avea să dea peste un Inter de excepţie. A condus cu 1-0, dar italienii au avut o parte secundă de vis, întorcînd scorul şi cîştgînd cu 3-1.

ARSENAL - BARCELONA 2-1: 16 FEBRUARIE
La fel ca în meciul de anul trecut, Barcelona a fost echipa care a dominat prima parte a jocului. David Villa deschidea scorul după o pasă extraordinară a lui Messi, dar tunarii au reuşit să întoarcă din nou scorul în repriza secundă.