INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FINALA DE VIS: BARCELONA - MANCHESTER UNITED

Barcelona e noua campioană a Europei. A învins cu 2-0 pe Manchester United

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 mai 2009 00:00

FC Barcelona a devenit noua campioană a Europei după ce a învins cu 2-0 în finala de vis de la Roma. Golurile catalanilor au fost marcate de Samuel Eto'o, în minutul 9, respectiv Lionel Messi, în minutul 70.

Deşi echipa lui Pep Guardiola a început mai slab şi a lăsat iniţiativa "Diavolilor Roşii", cursul meciului s-a schimbat odată cu golul lui Eto'o. Barcelona a dominat apoi, singurele momente de presiune ale englezilor marcîndu-se în debutul reprizei secunde.

Comentează pe GSP.RO desfăşurarea meciului. Vezi mai jos desfăşurarea meciului

Barcelona: Valdes - Puyol, Pique, Silvinho, Toure - Xavi, Iniesta, Busquets  - Eto'o, Messi, Henry

Manchester: Van der Saar - O'Shea, Ferdinand, Vidici, Evra - Giggs, Park, Carrick, Anderson - Rooney, Ronaldo

'1 - A inceput meciul

'2 - Ronaldo executa puternic o lovitura de la 25 de metri, Valdes respinge in fata dar Park nu reuseste sa reia. Este numai corner

'7 - Ronaldo preia elegant si trage de la 35 de metri, putin pe linga poarta lui Valdes

'8 - Anderson ii paseaza lui Ronaldo in coltul careului, portughezul suteaza din vole, razant cu stilpul drept al portii Valdes

'9 - GOOOL!!! Eto'o il dribleaza usor pe Vidici, suteaza la coltul scurt si inscrie. 1-0 pentru Barcelona

'16 - Piquet are probleme mari cu Ronaldo si il faulteaza pe portughez la 18 metri de poarta. Jucatorul spaniol vede cartonasul galben. Giggs executa lovitura libera, peste poarta lui Valdes

'19 - Messi suteaza puternic de la marginea careului, milimetric peste poarta lui Van der Saar

'26 - Xavi executa o lovitura libera de la 18 metri, lateral stinga, pe linga poarta lui Van der Saar. Barca combina frumos la mijlocul terenului si a preluat conducerea jocului

'34 - Yaya Toure se infiltreaza  pe centru, ii paseaza in exterior lui Puyol, care centreaza la 11 metri, Vidici este aproape de un autogol

'41 - Manchester a pierdut total controlul la mijlocul terenului, nici o minge nu a mai ajuns in ultimele minute la Ronaldo sau la Rooney

'45 - Fluier de final al primei reprize, Barcelona a inceput mai slab dar a dominat clar  prima repriza

Sir Alex Ferguson face o prima inlocuire: Tevez intra in locul lui Anderson

'46 - Incepe a doua repriza a finalei Ligii Campionilor

'51 - Henry se distreaza cu Rio Ferdinand, il culca pe acesta la pamant, dar sutul sau la coltul lung este respins cu piciorul de Van der Saar

'53 - Eto'o trimite la 11 metri pentru Messi, acesta se intinde dar nu ajunge la minge. Argentinianul cere penalty dar centralul Busacca nu ii acorda atentie

'55 - Xavi suteaza din lovitura libera de la 18 metri, central, mingea loveste insa bara portii lui United

'58 - Centrare a lui Tevez in fata portii, nici Ronaldo dar nici Park nu au reusit sa atinga mingea

United a revenit in joc, a anihilat jocul la centrul terenului al Barcei, dar nu reuseste sa-si creeze ocazii importante de gol

'68 - Park este inlocuit cu bulgarul Dimitar Berbatov

'70 - GOOOL!!! Centrare a lui Xavi pentru Messi, argentinianul, singur la 7 metri, inscrie cu capul, la coltul lung

'72 - Henry ii lasa locul lui Seidou Keita

'73 - Berbatov reia spre poarta de la 11 metri, mingea este deviat, dar numai pana la Ronaldo, acesta trage pe linga insa

'75 - Xavi centreaza in fata portii pentru Puyol, lovitura sa de cap este retinuta insa de Van der Saar