INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMILE DE FINALĂ

Tottenham a cîştigat în deplasare, 1-0 cu AC Milan. Schalke a făcut 1-1 la Valencia

Articol de GSP - Publicat marti, 15 februarie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 16 februarie 2011 02:03

Tottenham Hotspurs s-a impus la limită în deplasarea de la AC Milan, datorită golului înscris în minutul 80 de Peter Crouch. Italienii au reuşit egalarea în ultimul minut de prelungiri prin Ibrahimovic, dar arbitrul francez a anulat reuşita suedezului pe motiv de fault în atac.

Vezi aici rezumatul partidei AC Milan - Tottenham

Britanicii au dominat prima parte a meciului, creîndu-şi numeroase ocazii, dar Crouch şi Van der Vaart s-au jucat cu ocaziile. În partea a doua, milanezii au întors meciul la poarta lui Tottenham. Yepes a ratat două ocazii incredibile pentru "diavolul milanez", loviturile sale de cap fiind respinse de portarul brazilian Gomes.

În celălalt meci al seii, Schalke a reuşit un egal nesperat pe Mestalla. Raul a egalat în minutul 62 cu un şut la colţul lung din interiorul careului, după ce Soldado deschisese scorul, în minutul 15. Cu Ciprian Deac numai în tribune, Schalke ar fi putut pleca cu toate cele 3 puncte de la Valencia, dar Hao a ratat în ultimul minut o şansă incredibilă, trimiţînd pe colţul scurt după ce scăpase de marcaj.