INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  OPTIMI

VIDEO Liga Campionilor și-a mai desemnat două sfertfinaliste » PSG a învins în dublă manșă pe Chelsea

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 martie 2016 17:26

Benfica și PSG au obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce au învins pe Zenit, respectiv Chelsea.

Formația din Rusia a început bine meciul și chiar dacă golul său a venit în minutul 69 prin Hulk încă mai păstra speranțe la calificare. Totul s-a năruit cu 5 minute înainte de final când Gaitan a egalat, iar în minutele de prelungiri Talisca a stabilit scorul final, 2-1 pentru Benfica și portughezii se califică cu 3-1 la general.

În cel de-al doilea meci al serii, PSG a trecut de Chelsea cu același scor înregistrat și în tur, 2-1. Francezii au deschis scorul după un sfert de oră prin Rabiot dintr-o pasă a lui Zlatan, dar în minutul 27 Diego Costa avea să egaleze. Scorul final a fost stabilit de Ibrahimovici în minutul 67.

Celelalte două sfertfinaliste s-au desemnat marți, după ce Real Madrid a învins AS Roma, scor 2-0 (4-0 la general), și Wolfsburg a trecut de Gent, scor 1-0 (4-2 la general).

Săptămâna viitoare se mai joacă:

Barcelona - Arsenal
Bayern - Juventus
Atletico Madrid - PSV
Manchester City - Dinamo Kiev

Chelsea - PSG 1-2 (Costa 27 / Rabiot 16, Ibrahimovici 67) (1-2 în tur), Dolcesport, liveTEXT  VIDEO

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Ivanovic, Cahill, Kenedy - Mikel, Fabregas - Pedro, Willian, Hazard - Costa
Rezerve: Begovic, Baba Rahman, Loftus, Matic, Oscar, Remy, Traore

PSG: Trapp - Marquinhos, Silva, Luiz, Maxwell - Rabiot, Motta, Matuidi - Di Maria, Ibrahimovici, Lucas
Rezerve: Sirigu, Augustin, Cavani, Kurzawa, Pastore, Stambouli, Van der Wiel

FINAL: Zenit - Benfica 1-2 (Hulk 69 / Gaitan 85, Talisca 90+6), (0-1 în tur), Dolcesport, liveTEXT VIDEO

Zenit: Lodigin - Anyukov, Lombaerts, Neto, Zhirkov - Mauricio, Witsel - Hulk, Danny, Kokorin - Dzyuba
Rezerve: Kerzhakov, Dolgov, Garay, Ivanov, Shatov, Smolnikov, Yusupov

Benfica: Santana - Semedo, Eliseu, Nilsson, Fejsa - Sanches, Pizzi, Gaitan, Samaris - Jonas, Mitroglou
Rezerve: Lopes, Salvio, Talisca, Jimenez, Guedes, Dias, Silvio