INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  GRUPA A 3-A / SLOVACIA - SLOVENIA 0-2

Afacere în doi

Karhan (nr. 6), Slovacia

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 octombrie 2009 00:00

Slovacia şi-a complicat existenţa şi riscă să ajungă la baraj! Deşi avea nevoie de un punct aseară, la Bratislava, liderul grupei a cedat în faţa  Sloveniei (0-2). Tocmai echipa ce-i administrase singura înfrîngere din preliminarii, 1-2 la Maribor. Selecţionata lui Weiss s-a preocupat să nu încaseze gol în prima repriză. Mai mult, după pauză, a scos şi unicul vîrf şi au întărit mijlocul cu  Karhan. Chiar căpitanul a avut prima ocazie a părţii secunde, dar Handanovici a fost atent. Invitaţi să atace, oaspeţii au riscat, iar Birsa (56) şi Pecnik (în prelungiri) au decis rezultatul. Alt triumf miercuri, în San Marino, coroborat cu cel mult un egal slovac în Polonia, îi duce pe sloveni în Africa de Sud. (Daniel Scorpie)