INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  LITUANIA - ROMÂNIA 0-1

Decolare spre viitor

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 iunie 2009 00:00

Noua echipă a lui Răzvan Lucescu a alungat coşmarul Lituania şi a demonstrat că putem spera la o altă "naţională"

Lituania ne bătuse la Cluj cu 3-0 şi debutul lui Răzvan Lucescu cu o echipă nouă. Iată două motive pentru care meciul de aseară a avut miză. Iar România a arătat exact ce i-a cerut noul selecţioner: atitudine.
Bară şi gol pentru Marica

"Tricolorii" au început bine partida, luîndu-i tare pe lituanieni încă din primele minute. 6-1 raportul ocaziilor pentru noi numai în prima jumătate de oră! Cele mai mari: lovitura liberă a lui Chivu (25), puţin lîngă vinclu. Apoi, Marica s-a dovedit egoist în două rînduri (15, 27), dar la cea de-a doua fază a finalizat bine: bară! S-a revanşat însă cu vîrf şi îndesat la golul din minutul 39, cînd a tras cu sete de la marginea careului, cu stîngul. Surpriza Apostol s-a mişcat bine, mai ales în faza ofensivă, la fel ca şi Ghioane ori Tănase.

Am tremurat la cornere
În faţa organizării trupei lui Lucescu, lituanienii au ripostat cu contraatacurile deja cunoscute, dar şi cu intrări zăpăcite, din care Apostol s-a ales cu capul spart şi Săpunaru cu genunchiul lovit. Gazdele au fost din cale afară de periculoase la cornere, aşa născîndu-se şi prima lor ocazie (28), cap Klimavicius peste poartă.

După pauză, balticii ne-au băgat puţin în corzi, dar oportunităţile mari le-au avut tot oamenii lui Lucescu. Apostol (52), Marica (53, 71) şi Dănciulescu (59, 67) au ratat un 2-0 liniştitor. Am trecut însă în final şi pe lîngă un dezamăgitor 1-1, la "torpila" lui Sernas, deviată miraculos în corner de Coman (88). A rămas, pînă la urmă, un succes la limită, suficient pentru a ajuta la decolarea cu brio a noii echipe naţionale.

Apostol cu capul spart
Debutantul Iulian Apostol s-a ales cu capul spart în partida de aseară. În minutul 12, mijlocaşul de doar 1,74 metri înălţime a încercat să cîştige un duel aerian la mijlocul terenului. Lituanianul Pilibaitis l-a lovit însă în săritură cu cotul, infracţiune pentru care a încasat şi un "galben". "Tricolorul" a fost pansat şi a revenit pe teren cu o plasă pe cap şi cu un alt tricou, cel vechi fiind plin de sînge.

Ghete cu noroc
Ciprina Marica a început partida cu ghete cu crampoane turnate. După ce a alunecat în mai multe rînduri şi nu a reuşit să şuteze dintr-o poziţie ideală din interiorul careului, vîrful "naţionalei" şi-a schimbat încălţările. El a ales o pereche de ghete cu crampoane pe filet, care s-au dovedit a fi unele cu noroc, Marica marcînd cu un şut cu stîngul în minutul 39.

Antrenament pentru cornere
Răzvan Lucescu a decis să facă un scurt antrenament în dimineaţa meciului, închis pentru presă. Aproximativ 45 de minute, echipa naţională a României e exersat poziţionarea la cornere. "Am cerut încă de la început teren de la Kaunas, pentru că nu doream să fac aceste exerciţii la antrenamentul oficial, unde ştiam că sîntem spionaţi. Nu de presa noastră mă feream, ci de alţi «musafiri»", a explicat Lucescu.

"Care-i problema?"
Fază încinsă la poarta României pe finalul primei reprize. Chivu a respins în corner cu capul. Dani Coman i-a reproşat ceva căpitanului. Camerele TV au surprins reacţia nervoasă a lui Chivu spre înlocuitorul lui Lobonţ:

"Nu golul lui Marica m-a surprins, ci modul în care a alergat. Răzvan a reuşit să-l convingă să facă presing. Eu, la Şahtior, mereu am avut probleme cu el din cauza asta. Marica a fost excelent"
Mircea Lucescu, antrenor Şahtior

"Aveam o revanşă de luat. Răzvan ne-a montat foarte bine psihic. Mă bucur în special pentru Dănciulescu. El trebuia chemat mai demult la echipa naţională"
Mirel Rădoi, fundaş România

"O victorie importantă şi muncită. E inutil să ne uităm înapoi. Ne facem rău. Pe jucătorii cei noi i-am felicitat şi le-am spus să dea berea"
Cristi Chivu, căpitan România

"Meci greu, cu o echipă incomodă şi puternică. Plîngem acum după punctele pierdute. Toţi am dat azi pe teren ce e mai bun în noi pe teren. Răzvan a adus o nouă mentalitate"