INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  FRANŢA - ROMÂNIA 1-1

Dominare categorică a Franţei la Paris: 8-1 raportul şuturilor pe poartă!

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 septembrie 2009 00:00

Cifrele jocului dintre România şi Franţa susţin afirmaţiile făcute de specialişti după confruntarea de la Paris. Pe Stade de France, România a folosit în ipostaze defensive majoritatea jucătorilor pe care obişnuinţa i-a impus în jumătatea pozitivă a terenului.

Raportul şuturilor pe poartă, 8-1 în favoarea Franţei, arată direfenţa netă pe care statistica o face între echipa lui Domenech şi tricolori. Pînă în minutul 27, gazdele trimiseseră spre poarta lui Dani Coman nu mai puţin de 6 şuturi, 4 dintre ele nimerind cadrul. Replica? Tîrziu, prin şutul nehotărît al lui Bogdan Mara. Ratarea lui Surdu, din minutul 42, a îmbrăcat în regret un joc pe care realitatea dezvăluită de numere nu ne putea permite să-l sperăm cîştigat.

18-2 este raportul şuturilor pe poartă în Franţa - România

8 şuturi pe spaţiul porţii au trimsi oamenii lui Domenech, faţă de numai unul, românii.