INTERNATIONAL  »  PRELIMINARII CM 2010  »  GRUPA 1 / PORTUGALIA - UNGARIA 3-0

S-a rupt iar Ronaldo!

Cristiano Ronaldo

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 octombrie 2009 00:00

Portugalia trăieşte şi are foarte mari şanse să prindă barajul. Lusitanii au primit ajutor de la Suedia şi au urcat aseară pe locul 2, după "finala" cu Ungaria (3-0). În pofida vrăjilor, Queiroz l-a forţat pe Cristiano Ronaldo, care nu a rezistat decît 27 de minute, recidivîndu-i leziunea la glezna dreaptă. "Balonul de Aur" a avut răgaz să contribuie la golul lui Simao (18), care a împins în plasă mingea respinsă de Baboş la şutul starului madrilen. Maghiarii puteau egala înaintea pauzei, prin Dszudzsak şi Juhasz. Dar, după reluare, portughezii şi-au sufocat adversarii, iar Liedson şi Simao au risipit definitiv emoţiile. (Daniel Scorpie)