INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA ITALIEI

Lazio e prima finalistă din Cupa Italiei! A trecut în semifinale de AC Milan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 aprilie 2019 23:41

Lazio a trecut de AC Milan, scor 1-0 (0-0 în tur), și s-a calificat în finala Cupei Italiei.

• În cealaltă semifinală se înfruntă Fiorentina și Atalanta. În tur a fost 3-3.  Manșa decisivă se joacă joi.

„Veteranul” Pepe Reina (36 de ani) a fost de netrecut în prima repriză. Bastos și Juaquin Correa au ratat cele mai mari șanse de gol în minutele de prelungire ale primei părți.

În minutul 58, Ciro Immobile a pasat în momentul oportun pentru
argentinianul Joaquin Correa. Mijlocașul în vârstă de 24 de ani a trimis mingea pe sub Reina și a deschis scorul.

Gazdele păreau să revină în joc în minutul 76. Golul lui Cutrone a fost însă anulat pentru ofsaid, iar romanii au închis perfect finalul partidei.

Finala Cupei Italiei se va juca pe 15 mai, când Lazio va juca acasă, pe Stadio Olimpico.

Vezi AICI statistici de la meci

Echipele de start

AC Milan: Reina - Musacchio, Caldara, Romagnoli - Calabria, Kessie, Bakayoko, Laxalt - Suso, Castillejo
Rezerve: A. Donnarumma, G. Donnarumma - Abate, Bertolaci, Biglia, Borini, Calhanoglu, Conti, Cutrone, Paqueta, R. Rodriguez, Zapata
Antrenor: Gennaro Gattuso

Lazio: Stakosha - Luiz Felipe, Acerbi, Bastos - Romulo, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Alberto, Lulic - Correa - Immobile
Rezerve: Guerrieri, Proto - Badelj, Caicedo, Cataldi, Durmisi, Wallace, Patric, Jordao, Marusic, Neto, Parolo
Antrenor: Simone Inzaghi

Vezi AICI programul Cupei Italiei

Lazio a învins-o în optimile de finală pe Novara, scor 4-1, apoi a trecut dramatic de Inter Milano, după loviturile de departajare. Ștefan Radu a fost accidentat și nu a evoluat la oaspeți.