INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AL SADD - AL HILAL 1-4

AL SADD - AL HILAL // Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a surclasat pe Xavi: „Acolo s-a schimbat meciul”

Articol de - Publicat miercuri, 02 octombrie 2019 13:51

Al Hilal, echipa lui Răzvan Lucescu, e cu un pas în finala Ligii Campionilor Asiei după 4-1 pe terenul lui Al Sadd, echipa lui Xavi, în turul semifinalelor. Manșa a doua are loc pe 22 octombrie. „Va fi dificil la Riad. Al Sadd nu mai are nimic de pierdut”, a avertizat antrenorul lui Al Hilal.

La Riad, oficialii și fanii lui Al Hilal sărbătoresc deja calificarea în finala Ligii Campionilor Asiei. După 4-1 la Doha cu Al Sadd, se gândesc doar la ultimul act de luna viitoare. Pe 2 noiembrie, ar trebui să joace acasă prima manșă, împotriva japonezilor de la Urawa Red Diamonds sau chinezilor lui Cannavaro de la Guangzhou Evergrande.

Răzvan Lucescu îi temperează pe alb-albaștri. Nu uită că echipa lui Xavi a dominat startul meciului de marți și a deschis scorul, pierzând controlul jocului doar după ce a rămas în 10 (Abdelkarim Hassan a fost trimis la cabine în minutul 35).

Adversarii au făcut presing avansat, ne-au supus unei mari presiuni în prima repriză și nu ne-au lăsat spații. Eliminarea ne-a ajutat. Din acel moment, partida s-a schimbat”, a declarat antrenorul lui Al Hilal, avertizând: „E minunat că am învins în deplasare, dar nu ne-am calificat încă. Va fi dificil la Riad. Al Sadd nu mai are nimic de pierdut”.

7 victoriiare Lucescu cu Al Hilal în zece meciuri în toate competițiile (un singur eșec, golaveraj 26-10)

VEZI ȘI:

VIDEO » Răzvan Lucescu, împărat în Asia! L-a umilit pe Xavi și este la un pas de finala Ligii Campionilor

Xavi, nervos după înfrângerea dură în fața lui Răzvan Lucescu: „Am fost echipa mai bună! Nu renunțăm la luptă

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!