INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHAMPIONSHIP

Ce seară HORROR pentru Pantilimon! Sperietoarea României U21 i-a dat 4 GOLURI, trei în doar 24 de minute! În total, s-au marcat ZECE într-o nebunie de meci

Articol de - Publicat miercuri, 28 noiembrie 2018 22:24

Costel Pantilimon, portarul echipei naționale, a avut o seară fierbinte în liga secundă engleză, acolo unde apără poarta lui Nottingham Forest: a încasat cinci goluri, dintre care trei goluri în prima repriză a meciului cu Aston Villa (5-5).

Primele patru le-a primit din partea unui singur jucător, Tammy Abraham, iar cele din prima repriză doar 24 de minute (11, 14, 35-penalty).

Vârful de 21 de ani este împrumutat de Villa de la Chelsea, iar acum două sezoane a mai reușit un sezon de impact în Championship, la Bristol City (23 de goluri în 41 de jocuri).

Abraham, golgeterul formației din Birmingham, 9 reușite în acest sezon, este vârful echipei naționale U21 a Angliei, care va înfrunta România la Campionatul European de la anul (16-30 iunie 2019, Italia).

Golul de 5-4 l-a reușit Anwar El-Ghazi (75), iar Nottingham a reușit  o egalare nesperată prin Grabban (82), deși evolua cu un om mai puțin.

Pentru Nottingham Forest, dublă deținătoare a Cupei Campionilor Europeni, au mai marcat Grabban (3), Carvalho (6), Cash (22) și Lolley (51).

5-5 Grabban (82)

În acest sezon, "pădurarii" se bat la promovare. Deși misiunea de a ajunge direct în Premier League e extrem de dificilă, roș-albii pot încheia pe locurile 3-6, care dispută un baraj în sistem semifinale - finală.