INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER

Chivu integralist, Inter se califică în "sferturile" Cupei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 ianuarie 2009 00:00

Fundașul român Cristian Chivu a fost integralist în meciul pe care echipa sa l-a câștigat marţi seară cu 3-1, după prelungiri, în fața lui Genoa, în optimile de finală ale Cupei Italiei, informează ediția online a Gazzetta dello Sport.

Brazilianul Adriano a ratat un penalty în minutul 21 și tot el a înscris primul gol al gazdelor, în minutul 75. Oaspeții au egalat în minutul 79, prin Marco Rossi. Genoa a evoluat în inferioritate numerică din minutul 20, după ce fundașul Giuseppe Biava a primit cartonaș roșu.

Partida a intrat în prelungiri, la scorul de 1-1, iar Inter a obținut calificarea după reușitele lui Esteban Cambiasso (100) și Zlatan Ibrahimovici (103).

Internazionale Milano va întâlni în sferturile de finală pe AS Roma, echipă alături de care a jucat finala în ultimii patru ani.

Astăzi va avea loc meciul Juventus-Catania.

Programul sferturilor de finală: Inter-AS Roma, Udinese-Sampdoria, Lazio-Torino, Juventus/Catania-Napoli.