INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER - EMPOLI

FOTO Ce ghinion! Ionuț Radu, autogol la primul meci după 8 luni » Inter s-a chinuit teribil în Cupă

Ionuț Radu (24 de ani) a apărat poarta lui Inter după 8 luni. Goalkeeperul român a fost titular în „optimile” Cupei cu Empoli, 3-2 pentru campioana Italiei după prelungiri. Radu a avut ghinion și a „bifat” un autogol în minutul 76. +13   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 20 ianuarie 2022 00:33 / Actualizat joi, 20 ianuarie 2022 09:07

Alexis Sanchez a deschis scorul pentru nerazzurri în minutul 13, cu o lovitură de cap plasată excelent, iar trupa lui Simone Inzaghi se gândea că va avea o seară ușoară. N-a fost cazul.

Veste-șoc! Varela a refuzat CSU Craiova și vrea GRATIS la FCSB » Ultimele detalii
FCSB

Inter - Empoli 3-2. Ionuț Radu, autogol la primul meci după 8 luni

În repriza a doua, Radu a cedat de două ori într-un sfert de oră. A fost învins prima dată de albanezul Nedim Bajrami. „Decarul” lui Empoli a șutat în forță, din careu, la colțul scurt (61). Radu era mascat și nu putea interveni.

Apoi, fostul erou al României U21 și-a introdus mingea în propria poartă. Cu ghinon. Lovitura de cap a lui Cutrone s-a dus în bară, apoi balonul a ricoșat din portarul român în plasă (76).

Calificare Empoli? Nu, prelungiri, asta pentru că Ranocchia a egalat în 90+1 cu o execuție acrobatică, spectaculoasă.

În minutele adiționale, Sensi a reușit să tranșeze calificarea cu un trasor de la 16 metri (104).

Inter va juca în „sferturi” cu învingătoarea dintre AS Roma și Lecce (meciul e azi, de la 22:00).

FINAL. Inter - Empoli 3-2

• Au marcat: Sanchez 13, Ranocchia 90+1, Sensi 104 / Bajrami 61, I. Radu 76 - autogol
  • Live + Statistici

Inter - Empoli: echipele de start

Inter: Radu - D'Ambrosio, Ranocchia, Dimarco - Dumfries, Vidal, Gagliardini, Vecino, Darmian - Martinez, Correa
Antrenor: Simone Inzaghi

Empoli: Furlan - Marchizza, Viti, Romagnoli, Fiamozzi - Asslani, Stulac, Bandinelli - Zurkowski - Cutrone, Pinamonti
Antrenor: Aurelio Andreazzoli

Și Chiricheș e în „sferturile” Cupei

Sassuolo, cu Vlad Chiricheș (32 de ani) pe banca de rezerve, a învins-o pe Cagliari, scor 1-0, și s-a calificat pentru prima dată în istorie în sferturile de finală din Cupa Italiei.

Disputa cu Cagliari a fost decisă de golul marocanului Abdou Harroui, aflat la prima reușită de la venirea în Italia. Acesta a punctat în minutul 18, cu o execuție simplă, un lat din interiorul careului mic. La oaspeți, Răzvan Marin nu a făcut parte din lot.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Sorescu e luat tare: „Uită de România. În minutul 20 ești schimbat, îți dau în scris!”

Xavi s-a săturat! Ultimatum pentru starul Barcelonei: „Nu accepți, pleci imediat de-aici!”