INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Gaziantep - Fenerbahce 3-1. VIDEO+FOTO Marius Șumudică, victorie senzațională: urcă pe loc de cupă europeană în Turcia! Alexandru Maxim a marcat

Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică, a învins Fenerbahce, 3-1 +14   FOTO
Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică, a învins Fenerbahce, 3-1

Articol de - Publicat sambata, 19 decembrie 2020 20:03 / Actualizat sambata, 19 decembrie 2020 20:11

Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică (49 de ani), a învins-o pe Fenerbahce, scor 3-1, și a urcat pe locul 4 în Turcia. Alexandru Maxim (30 de ani) a marcat un gol din penalty.

Programul și rezultatele etapei #13 din Turcia

Clasamentul live din primă ligă a Turciei

După 3-1 cu Beșiktaș și 2-1 cu Bașakșehir, Gaziantep a câștigat și în fața lui Fenerbahçe: 3-1, Maxim marcând golul 2. Echipa lui Șumudică are 11 meciuri la rând fără înfrângere în campionat

S-a întors Marius Șumudică pe banca lui Gaziantep, după a doua suspendare din acest campionat, și roș-negrii și-au continuat seria invincibilă. Al 11-lea meci fără înfrângere în Süper Lig. De la 1-3 cu Galatasaray, pe 12 septembrie la Istanbul, în prima etapă, nu a mai pierdut.

Cele trei mari victorii

Și ce victorie a reușit azi! 3-1 cu Fenerbahçe, al 5-lea succes al lui Gaziantep, urcând pe poziția a 4-a, cu 21 de puncte în 12 etape.

Șumudică se descurcă bine în meciurile importante. În afara acelui 1-3 cu Galata, are numai victorii:

3-1 cu Beșiktaș (a)
2-1 cu campioana Bașakșehir (d)
3-1 cu Fenerbahçe (a)

Maxim, perfect la 11 metri

+10 FOTO

Cu Toșca și Maxim titulari, Gaziantep a deschis scorul după numai 10 minute (Vetrih) și, chiar dacă a fost egalată (Pelkas 24), a reacționat imediat. I s-a anulat un gol de 2-1, dar nu și al doilea. Cüneyt Çakιr, cel mai bun arbitru turc, a dictat penalty pentru henț. Și Maxim a transformat calm, șutând în direcția opusă celei în care plonjase portarul. Chiar lângă bară, în plasa laterală. 2-1, minutul 40. Scorul la pauză.

Fener ratează, Gaziantep marchează

Fener a dominat repriza secundă, a avut câteva mari ocazii (bară Papiss Cisse și gol anulat lui Pelkas pentru ofsaid), însă tot Gaziantep a înscris.

În al 5-lea minut de prelungire (Maxim fusese schimbat - 86), Özer a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, perfect plasat. Și toți jucătorii roș-negri s-au îmbrățișat la marginea terenului, în fața băncii de rezerve. Șumudică era în mijlocul bucuriei.

4goluri a marcat Alex Maxim în actualul campionat la Gaziantep (12 meciuri)

6victorii are Gaziantep în ultimele 7 meciuri oficiale

VIDEO. Golul de 2-1 marcat de Alexandru Maxim

FINAL » Gaziantep - Fenerbahce 3-1

Gaziantep - Fenerbahce, echipe de start:

Gaziantep: Guvenc - Djilobodji, Kana, Toșca - Olkowski, Vetrih, Al. Maxim, Vural - Mirallas - Dicko, Demir
Antrenor: Marius Șumudică

Fenerbahce: Ozdogan - Sangare, Tisserand, Aziz, Novak - Tufan, Luiz Gustavo - Kadioglu, Yandas, Pelkas - Cisse
Antrenor: Erol Bulut

Stadion: Gaziantep
Arbitru: Cuneyt Cakir

CRYSTAL PALACE - LIVERPOOL 0-7. „Cormorani” zdrobitori! Prestație FORMIDABILĂ și cel mai categoric succes din Premier League

JIANGSU SUNING - SHANDONG LUNENG 0-2 » Cosmin Olăroiu a pierdut în finala Cupei Chinei și a ratat șansa să facă eventul