INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GENOA - CESENA 1-1

Gol după două luni » Mutu a decis ieri remiza Cesenei cu Genoa (1-1)

Mutu nu va juca în Serie B cu Cesena, avînd ofertă de a pleca în Brazilia

Articol de - Publicat joi, 12 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 aprilie 2012 00:49

Atacantul român a rupt aseară seria fără gol, executîndu-l a treia oară în acest sezon pe portarul Frey, fostul său coleg de la Fiorentina

Mutu a revenit cu poftă de joc după suspendare, reuşind aseară golul cu care Cesena a scos un egal în deplasare (1-1) cu Genoa. Gol ce pune capăt unei perioade de secetă de 62 de zile!

Titularizat în atacul "lanternei" alături de Malonga, Adrian nu l-a iertat din nou pe clientul Frey. Fostul său coleg de la Fiorentina încasase de la român două goluri în tur, dintre care unul din penalty executat cu "scăriţă", iar acum a scăpat mai ieftin. Mutu l-a bătut pe portarul francez în minutul 76 cu un şut cu dreptul în diagonală de la marginea careului, anulînd golul lui Marco Rossi dinaintea pauzei. Activ, insistent şi mai inspirat ca-n alte ocazii, Mutu a tras 7 şuturi, trei cadrate, inclusiv o lovitură liberă respinsă cu pumnii de Frey, şi n-a greşit decît 4 pase din 39. Jocul său bun l-a făcut pe Beretta să-l păstreze pînă la final. Din păcate pentru el, Adrian e ca şi retrogradat, Cesena fiind la 15 puncte de salvare cu 6 etape rămase.

8 goluri a marcat Mutu în 25 de partide disputate, toate ca titular, la Cesena. Adică, 42% din totalul reuşitelor "lanternei"

"Mutu e un jucător cunoscut. L-am lua dacă ar fi posibil, dar mai întîi trebuie să-mi fie propus"