INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Rangers - St. Johnstone 2-0 » La 372 de zile de la accidentare, Ianis Hagi a revenit pe teren într-un meci oficial

Ianis Hagi // sursă foto: Twitter @ Rangers

Articol de - Publicat sambata, 28 ianuarie 2023 19:10 / Actualizat sambata, 28 ianuarie 2023 19:13

Rangers a învins-o pe St. Johnstone cu 2-0 în etapa 23 a campionatului scoțian. Ianis Hagi (24 de ani) a intrat pe teren în minutul 72, la un an și 7 zile de la accidentarea gravă pe care a suferit-o la genunchi.

Pe 21 ianuarie 2022, în meciul de Cupă cu Stirling, Ianis Hagi a suferit cea mai gravă accidentare a carierei sale, o ruptură a ligamentelor încrucișate de la genunchiul drept.

Astăzi a revenit pe foaia de joc într-un meci oficial, cu ocazia duelului de campionat cu St. Johnstone. Iar în partea a doua, minutul 72, a fost introdus pe teren de antrenorul Michael Beale.

GOLAZO Răzvan Marin! A rupt plasa în Serie A
ITALIA

Rangers - St. Johnstone 2-0. Ianis Hagi a revenit pe teren

Ianis a fost aruncat în joc la 2-0 pentru Rangers, avantaj adus de golurile lui Tavernier (minutul 13) și Kamara (58). Românul a intrat pe teren în uralele fanilor.

În ciuda absenței îndelungate, Ianis nu s-a ferit de minge. S-a mișcat mult în atac, între zona centrală și tușa dreaptă, a intrat în combinații cu coechipierii și a încercat câteva pase curajoase, cu care să străpungă apărarea adversă.

Semne bune, la prima lui apariție într-un meci oficial după mai bine de un an.

După victoria de astăzi, Rangers s-a apropiat temporar la 6 puncte de liderul Celtic. Rivala din oraș are, însă, un meci în minus.