INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RANGERS - REAL MADRID 2-1

VIDEO+FOTO Cu Ianis Hagi titular, Rangers a învins-o pe Real Madrid! Victorie mare pentru scoțieni

Rangers a învins-o într-un amical pe Real Madrid, scor 2-1. Ianis Hagi (22 de ani, mijlocaș ofensiv) a fost titular la scoțieni și a jucat 61 de minute. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 21:45 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 22:35

Rangers a învins-o într-un amical pe Real Madrid, scor 2-1. Ianis Hagi (22 de ani, mijlocaș ofensiv) a fost titular la scoțieni și a evoluat 61 de minute.

Rangers a început mai bine partida, iar Fashion Sakala a trecut pe lângă gol în minutul 2. Totuși, Real avea să deschidă scorul. La capătul unui contraatac rapid, Rodrygo s-a distrat cu apărătorii gazdelor și l-a învins pe McGregor (8).

Campioana Scoției a fost aproape de egalare la jumătatea primei reprize, când Ryan Kent a lovit bara transversală (29). Rangers a continuat să preseze. Ianis Hagi l-a testat pe Lunin cu o lovitură liberă executată plasat, cu dreptul (31).

Apoi, ucraineanul din poarta ibericilor a intervenit incredibil în fața lui Kent și Lundstram (33)!

+4 FOTO

Până la pauză, Ianis a scos un cartonaș galben. Isco l-a faultat - intervenție întârziată - și a fost avertizat.

Înainte ca Ianis să fie înlocuit (61), eforturile lui Rangers au fost răsplătite. Sakala a profitat de un atac pozițional ratat al madrilenilor și a egalat la 1.

Minut de coșmar pentru Real Madrid! În doar câteva secunde, Nacho a văzut al doilea „galben” - fault periculos la Kamara (75) -, iar Itten, din colțul careului mic, i-a adus victoria formației lui Gerrard (76).

Golul marcat de Rodrygo, 0-1 din minutul 8:

Microbiștii de pe Twitter, inclusiv spanioli, l-au remarcat pe Ianis Hagi pentru prestația din prima repriză:

• „Hagi o să fie genial sezonul ăsta”
  • „Câteva dintre atingerile lui Hagi au fost extraordinare”
  • „Hagi va fi jucătorul sezonului! Țineți minte asta”
  • „În câteva dintre momentele prețioase ale reprizei, Hagi a fost peste tatăl lui”
  • „Ce fotbalist e Hagi! Nu-l poți opri”
  • „De necrezut, WOW! Superjucător! Nu-l mai știam pe fiul lui Hagi de când plecase de la Genk, dar ce bine joacă!”
  • „Am zis-o de o mie de ori, Hagi n-are de ce să joace în atac. E decar toată ziua, are asta în sânge”
  • „Hagi a fost ireal în prima repriză. Atâtea «floricele»... a fost genial”
  • „N-a irosit nicio pasă”
  • „Ce caută Hagi, Kent și Tavernier la Rangers? Ar trebui să joace într-un campionat puternic și în Europa”

ECHIPELE DE START

Real Madrid: Lunin - Odriozola, Nacho, Chust, Marcelo - Odegaard, A. Blanco, Isco - Vasquez, Jovic, Rodrygo
Antrenor: Carlo Ancelotti

Rangers: McGregor - Tavernier, Bassey, Balogun, Goldson - Jack, Davis, Kamara - I. Hagi, Morelos, Defoe
Antrenor: Steven Gerrard

Stadion: Ibrox (Glasgow)