INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER

Ionuț Radu, după revenirea pe teren: „Dacă știam că joc? Era ceva în aer”

Ionuț Radu (23 de ani) a bifat primul său meci după un an și jumătate, jucând o repriză în Inter - Sampdoria 5-1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 mai 2021 22:55 / Actualizat sambata, 08 mai 2021 23:11

Anul acesta a mers bine. Sunt mândru, pentru că aștept acest moment de mult timp, încerc să lucrez cât mai mult posibil. Știam și nu știam că intru azi, era ceva în aer, pot să spun. Dar eu m-am pregătit întotdeauna să intru. Sunt mândru de scudetto, am crescut la Inter, sper că vor veni și alte oportunități.

Datorită lui Handanovic și Padelli mă simt mai bun, am luat ceva din agresivitatea lor psihologică. M-au ajutat foarte mult să fiu la acest nivel. Mulțumesc și antrenorilor”, a spus Radu pentru site-ul oficial al lui Inter.

Inter - Sampdoria 5-1. Ionuț Radu a apărat după un an și jumătate!

• Antonio Conte l-a introdus pe teren imediat după pauză pe goalkeeperul român, în locul veteranului Samir Handanovic.
  • Radu, emoționat, a ținut poarta intactă în repriza a doua. Ce-i drept, oaspeții s-au apropiat rar de careul campioanei. Mai mult, Inter a mai marcat două goluri în actul secund, prin Andrea Pinamonti și Lautaro Martinez.
  • Ultima prezență a lui Radu într-un meci oficial? Se întâmpla când portarul era la Genoa, pe 9 ianuarie 2020, într-un meci pierdut de „grifoni” cu Torino în Cupa Italiei, la penalty-uri, în „optimi”.

Acestea sunt statisticile lui Radu în confruntarea cu Sampdoria, conform Sofascore: