INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  JUVENTUS - PARMA 3-1

Dennis Man, în lumina reflectoarelor după Juventus - Parma 3-1 » Cuvinte superbe: „El a crescut cel mai mult, are un potențial enorm!”

Dennis Man a bifat 81 de minute în meciul cu Juventus. Sursă foto: Twitter Parma +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 22 aprilie 2021 07:20 / Actualizat joi, 22 aprilie 2021 07:40

Parma a pierdut și cu Juventus, scor 1-3, și se îndreaptă cu pași repezi spre retrogradarea în Serie B. În ciuda înfrângerii cu „Bătrâna Doamnă”, tehnicianul Roberto D'Aversa a găsit puterea pentru a evidenția progresul lui Dennis Man (22 de ani).

• Juventus a câștigat duelul de pe teren propriu cu Parma, scor 3-1, din etapa 32 din Serie A. Dennis Man a fost titular, în timp ce Valentin Mihăilă a fost introdus în repriza secundă. Oaspeții au deschis scorul la Torino, dar au fost întorși de campioană (Detalii despre meci, AICI)

Schimbat în minutul 81 în partida cu Juventus, Dennis Man a primit cuvinte de laudă din partea lui Roberto D'Aversa, antrenorul „cruciaților”, cel care a început să-l titularizeze constant pe fotbalistul transferat de la FCSB. În opinia tehnicianului, Man este jucătorul din tabăra Parmei care a progresat cel mai mult în ultima perioadă.

Roberto D'Aversa, antrenor Parma: „Cel care a crescut cel mai mult este Dennis Man”

Avem mai mulți jucători tineri interesanți, dar cel care a crescut cel mai mult este Dennis Man. Are un potențial enorm. Și când a venit aici era foarte bun cu mingea la picior, dar suferea pe faza defensivă. Are calități fizice, a fost dispus să învețe limba.

E jucător de echipă națională, a venit dintr-un campionat în care era lider pentru a demonstra în Italia că muncește pe ambele faze. Dennis Man poate ajunge un jucător de top”, a declarat Roberto D'Aversa, conform portalului parmalive.com.

2 goluriși un assist a reușit Dennis Man la Parma, în 13 meciuri jucate în Serie A

Dennis Man și Valentin Mihăilă au evoluat în Juventus - Parma 3-1

Dennis Man a fost introdus din primul minut de Roberto D'Aversa și a fost schimbat în minutul 81 cu Yann Karamoh, în timp ce Valentin Mihăilă l-a înlocuit pe Gervinho în minutul 62. Radu Drăgușin nu a făcut parte din lotul lui Juventus, după ce mai mulți colegi de la echipa de tineret au fost testați pozitiv la Covid-19.

În acest moment, Parma se află pe penultimul loc în clasament, la 11 puncte de ultima poziție care o poate face să rămână în prima ligă italiană, cu numai 6 etape rămase de jucat.