INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MALATYASPOR - GALATASARAY 0-0

VIDEO Șumudică, „iertat” de Cicâldău, eliminat de arbitru! Galatasaray s-a încurcat pe terenul lui Malatyaspor

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a remizat cu vicecampioana Galatasaray, 0-0, în runda #14 din campionatul Turciei.

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2021 19:55 / Actualizat duminica, 28 noiembrie 2021 21:19

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a remizat cu vicecampioana Galatasaray, 0-0, în runda #14 din campionatul Turciei. La Galata, Alex Cicâldău a intrat pe teren la pauză, în timp ce Moruțan a fost lăsat pe bancă de Fatih Terim până la final.

• Șumudica e în continuare la retrogradare - locul 17, 13 puncte -, dar a oprit seria de 3 înfrângeri la rând.
  • Nici Galata nu stă grozav în Turcia, fiind doar pe locul 8, cu 22 de puncte.

Malatyaspor a fost echipa mai periculoasă în primele 20 de minute. De altfel, singura șansă importantă de gol din repriza întâi i-a aparținut trupei lui Șumudică (30). Mounir Chouiar și-a încercat norocul din careu cu un șut șub transversală, dar Muslera a respins în corner.

Galata a început apoi să se apropie mai mult de careul lui Ozbir, fără să-și creeze însă situații importante de a marca.

Alex Cicâldău a intrat pe teren la pauză și a fost imediat periculos (48). Și-a driblat un adversar în careu și a „înțepat” mingea spre colțul lung, numai că portarul Ozbir s-a întins excelent și a reușit să respingă.

„Cic” a continuat să coordoneze atacurile Galatei, mult mai prezentă în joc după intrarea românului. În minutul 75, Van Aanholt a scăpat în dreapta, a ajuns în fața goalkeeperului advers, dar nu a cadrat.

Galata a reușit să introducă mingea în plasă până la final, dar golul a fost anulat, în mod corect, din cauza unui fault în atac. 0-0 scor final, rezultat care nu ajută niciuna dintre cele două formații.

VIDEO. Marius Șumudică, eliminat în prelungiri

În prelungiri, minutul 90+6, Șumudică a fost eliminat de arbitrul Karaoglan. Antrenorului i-a fost reproșat că a depășit spațiul rezervat tehnicienilor, pentru a protesta.

Șumi nu a primit deloc bine hotărârea arbitrului, a făcut o criză de nervi și a început să înjure.

Clasament Turcia

FINAL. Malatyaspor - Galatasaray 0-0

Live + Statistici

Malatyaspor - Galatasaray » Echipele de start:

Malatyaspor: Ertac - Semih, Wallace, Sadik, Haddadi - Ndong, Mallan, Chouiar - Hafez, Kubilay, Adem
Rezerve: Turkaslan, Altintas, Awuku, Bwalya, Kanatsizkus, Mujde, Ndizeye, Osman, Ozkan, Sarikaya
Antrenor: Marius Șumudică

Galatasaray: Muslera - Yedlin, Victor Nelsson, Marcao, Van Aanholt - Taylan, Berkan Kutlu - Alper, Kilinc, Babel - Diagne
Rezerve: Cipe, Moruțan, Cicâldău, Akturkoglu, Bayram, Dervisoglu, Feghouli, Luyindama, Mostafa, Ozturk
Antrenor: Fatih Terim

VIDEO. Gabi Răduță, poveste amuzantă alături de Șumudică: „Am ajuns cu 5 minute înaintea meciului!”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Nicolae Stanciu, execuție magistrală pentru Slavia Praga » Portarul advers n-a înțeles nimic

Dezastru pe toate planurile pentru Juventus! „Bătrăna Doamnă” a intrat în vizorul Fiscului: „Tutto nero"

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”