INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE A

Mutu i-a impresionat pe italieni: "Parcă a renăscut"

Mutu (în alb) a marcat deja trei goluri pentru noua sa echipă, în amicale

Articol de GSP - Publicat luni, 29 august 2011 00:00 / Actualizat luni, 29 august 2011 10:46

Transferul la Cesena pare să-i priască lui Adrian Mutu, care este rădicat în slăvi de presa din Peninsulă pentru prestaţia din ultima partidă amicală: 7-0 cu echipa secundă.

"Mutu a strălucit în partida amicală cu echipa secundă a clubului. Talentatul român a fost folosit atacant de antrenorul Giampaolo şi  a încântat cu faze de o rară frumuseţe suporterii prezenţi la meci. A dat două goluri şi o pasă decisivă, a scris Gazzetta dello Sport

Forma extraordinară a românului a fost observată şi de suporterii fostei sale echipe, Fiorentina, care au scris pe un site dedicat echipei favorite că "Briliantul a renăscut". "Mutu a fost incredibil, parcă a renăscut, de mult timp nu l-am mai văzut atît de motivat. La Fiorentina era tot timpul în centrul unui scandal, la Cesena pare să joace fără presiune", a scris violanews.com

Adrian Mutu s-a transferat la Cesena la finalul sezonului trecut, fiind cedat liber de Fiorentina. În meciul cu echipa secundă, Mutu a jucat în prima repriză şi a înscris în minutele 35 (penalty) şi 41. Celelalte goluri au fost marcate de Candreva '5, Eder '12, Rossi '57, Livaja '59 şi Malonga '67.