INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

VIDEO Stanciu, de neoprit în China » A marcat din nou din lovitură liberă!

Nicolae Stanciu

Articol de GSP - Publicat joi, 30 iunie 2022 15:08 / Actualizat joi, 30 iunie 2022 15:52

Nicolae Stanciu (28 de ani) a marcat pentru Wuhan Three Towns în victoria cu Guangzhou FC, scor 2-1, într-un meci din etapa #7 a campionatului Chinei.

Internaționalul român a egalat în minutul 23 din lovitură liberă. Stanciu a trimis de la mare distanță, la colțul lung, iar portarul advers nu a reușit să intervină, în ciuda plonjonului disperat.

Stanciu, un nou gol pentru Wuhan Three Towns

Guangzhou a deschis scorul în minutul 21, dintr-un penalty, însă Stanciu a ieșit din nou la rampă. El a scos lovitura liberă din care a marcat ulterior, fiind al 3-lea gol marcat dintr-un asmenea procedeu de la transferul în China. Scorul final a fost stabilit, în minutul 48, de Xie Pengfei, 2-1 pentru Wuhan.

Cine transmite Pyunik Erevan - CFR Cluj, debutul campioanei în preliminariile Ligii Campionilor
CFR Cluj

4 goluriare Stanciu la Wuhan Three Towns, toate reușite din afara careului, plus 4 pase decisive

Echipa lui Stanciu este neînvinsă în acest sezon, are 6 victorii și un egal. Cu un total de 19 puncte, Wuhan este pe primul loc, cu două puncte peste Shanghai Shenhua.

Wuhan Three Towns, pregătită de spaniolul Pedro Morilla, este lider în China după 7 etape, având un avans de două puncte față de urmăritoare.