INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA GRECIEI

video Răzvan Lucescu e „nașul” lui Panathinaikos » Calificare cu scandal + primă imediat după meci

PAOK, formația antrenată de Răzvan Lucescu (53 de ani), s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei. Gruparea din Salonic a remizat la returul de pe terenul lui Panathinaikos, scor 1-1, după 2-0 în prima manșă.

Articol de - Publicat joi, 26 ianuarie 2023 22:02 / Actualizat joi, 26 ianuarie 2023 23:45

Răzvan Lucescu este „nașul” celor de la Panathinaikos. Cele două grupări s-au înfruntat pentru a treia oară în ultimele opt zile, bilanțul fiind de două victorii și o remiză în favoarea lui PAOK.

Pep îi pune pe jar pe catalani: „Dacă m-ar suna Barcelona, m-aș duce”
ANUNȚ

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, în semifinalele Cupei Greciei

Astăzi, antrenorul român a gestionat perfect avantajul de două goluri din manșa tur a „sferturilor” Cupei Greciei, în ciuda unei reușite venite rapid, în minutul 18, de la slovenul Adam Gnezda Cerin.

A urmat un duel aprig, cu multe momente tensionate. „Centralul” finlandez Petri Viljanen a arătat nu mai puțin de 11 cartonașe galbene și unul roșu. Eliminarea a fost dictată în tabăra lui Răzvan Lucescu, pentru spaniolul Brandon Thomas.

Calificarea era deja jucată în acel moment. PAOK egalase în minutul 78, printr-un penalty transformat de Nelson Oliveira

PAOK își cunoaște deja adversara din „careul de ași” al Cupei, Lamia, penultima clasată din campionat. Turul este programat pe 8 februarie, iar returul pe 1 martie.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta AEK și Olympiakos.

Primă de la patron + Lucescu atacă arbitrajul

Patronul Ivan Savvidis i-a felicitat pe jucători pentru calificare și le-a oferit o primă imediat după meci, scrie sportal.gr.

Antrenorul Răzvan Lucescu s-a plâns de arbitraj. PAOK a protestat vehement la faultul lui Kourbelis la Narey (55), cerând al doilea galben pentru jucătorul lui Panathinaikos. A urmat un scandal pe teren, cu îmbrânceli între cele două părți.

La oaspeți, Brandon a intrat în minutul 88 și a fost eliminat în 89 pentru că l-a lovit pe Šarlija.

„A fost un meci diferit, pentru că PAO avea dorința de revanșă după cele două înfrângeri. Nu e ușor să te concentrezi la meciuri din 3 în 3 zile, dar am reușit.

Agresivitatea adversarilor nu a fost pedepsită de arbitru prin cartonașe. Dar ei mereu au parte de un asemenea arbitraj. Kourbelis trebuia să ia roșu, dar noi suntem mereu cei pedepsiți”, a spus Luce Jr.

VIDEO. Răzvan Lucescu: „Unul dintre cei mai buni ani din istoria lui PAOK! Echipa redevine încet, încet o formație invincibilă”

Avocata femeii care-l acuză de viol pe Dani Alves: „Nu a folosit prezervativ, victima ia antivirale și e sub tratament psihiatric”