INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Răzvan Marin, pasă decisivă la un gol special pentru Cagliari » Ce note a primit după meciul cu Benevento

Răzvan Marin, în Cagliari - Benevento 1-3 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 mai 2021 19:55 / Actualizat duminica, 09 mai 2021 20:05

Răzvan Marin (24 de ani) a contribuit decisiv la primul gol al meciului Benevento - Cagliari 1-3.

Titular pe „Ciro Vigorito” din Benevento, Răzvan Marin a oferit o pasă de gol în primul minut de joc. Răzvan Marin a executat scurt un corner, spre Radja Nainggolan, belgianul i-a întors mingea, iar mijlocașul român a pasat la marginea careului, unde aștepta Charalampos Lykogiannis. Grecul a șutat din prima, superb, spre vinclul porții gazdelor.

Cagliari a înscris astfel în secunda 51, acesta fiind cel mai rapid gol înscris de sarzi în Serie A din septembrie 2005, atunci când David Suazo puncta în secunda 34 a unui meci cu Lazio.

VIDEO. Rezumatul meciului Benevento - Cagliari 1-3

Răzvan Marin a rămas pe teren până în minutul 88, când echipa sa conducea cu 2-1, grație unui gol a lui Pavoletti (minutul 64). Pentru oaspeți marcase Lapadula (16), iar rezultatul final a fost stabilit de Joao Pedro în minutul 90+3.

Răzvan Marin, „mai puțin prezent în zona ofensivă”

Pentru prestația de astăzi, Răzvan Marin a fost notat cu 6,5 de Tuttomercatoweb și cu 6 de Cagliarinews24. „Mai puțin prezent în zona ofensivă decât în meciurile precedente, dar a muncit mult la centrul terenului, alergând din greu”, a scris publicația de casă a „insularilor”.

6 pase de golși 3 goluri are Răzvan Marin în Serie A în acest sezon, în 34 de meciuri