INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

Smyrnis - PAOK Salonic 1-5 // VIDEO + FOTO Răzvan Lucescu defilează în drumul spre titlu în Grecia!

Articol de GSP - Publicat luni, 18 februarie 2019 20:54

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus cu scorul de 5-1 în deplasarea de la Smyrnis.

Scorul a fost deschis în minutul 4, urmare a unei adevărate capodopere. O acțiune cu 5 pase rapide a dus mingea în bandă la Vieirinha. Centrarea a venit perfect din flancul stâng, iar Dimitrios Pelkas a îndeplinit o formalitate din preajma careului de 6 metri.

Sergio Oliveira a făcut 2-0 în minutul 9 după o eroare flagrantă în defensiva gazdelor. Doi apărători au bâlbâit mingea și i-au potrivit-o perfect portughezului, care a reluat puternic, sub bara transversală. Diego Biseswar a dus scorul la 3-0 în minutul 33, cu o reluare simplă, cu latul, din fața porții goale.

Christian D'Urso, mijlocaș italian în vârstă de 21 de ani, produs al Academiei Romei, a marcat golul de onoare al gazdelor în minutul 64. Karol Swiderski, introdus pe teren în minutul 76 de Răzvan Lucescu, a punctat două minute mai târziu. Polonezul a reușit „dubla” în minutul 89.

PAOK păstrează un avans de 9 puncte față de Olympiakos, cu doar 9 etape înaintea finalului de campionat. Pentru Răzvan Lucescu urmează două meciuri de foc în campionat: acasă cu rivala istorică Aris Salonic și în deplasare la Panatinaikos.

Clasament Grecia

recia

*PAOK a pornit cu un deficit de 2 puncte după incidentele din sezonul precedent
**AEK Atena a primit o depunctare de 3 puncte, iar Panatinaikos de 6

Smyrnis - PAOK Salonic 1-5
Au marcat: D'Urso '64 / Pelkas '4, Sergio Oliveira '9, Bissewar '32, Swiderski '78 '89