INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

EXCLUSIV Când era copil, atacantul român visa să devină preot: „Și-acum mă ajută credința”

Fotomontaj Daiana Păduraru
Fotomontaj Daiana Păduraru

Articol de , - Publicat luni, 10 februarie 2025 13:15 / Actualizat luni, 10 februarie 2025 13:23

Alexandru Tudorie, atacantul ce tocmai a semnat în China la Wuhan Three Towns, a povestit că avea un alt vis în copilărie, până să descopere fotbalul.

Alexandru Tudorie, 28 de ani, a fost golgeterul Petrolului în această ediție, detaliu ce a atras privirile chinezilor de la Wuhan Three Towns, care l-au transferat de urgență în Țara Marelui Zid.

Atacantul a început pregătirile cu asiaticii, iar aceștia au plătit 200.000 de euro ploieștenilor pentru a-l înregimenta pe fotbalistul ce a înscris 9 goluri în 21 de meciuri pentru "lupi".

Fostul fotbalist al lui Gigi Becali încă e bântuit de coșmarul cu Dinamo: „Am realizat că e ceva necurat. Tot așteptam să mai apară ceva”
INTERVIU
Fostul fotbalist al lui Gigi Becali încă e bântuit de coșmarul cu Dinamo: „Am realizat că e ceva necurat. Tot așteptam să mai apară ceva”

Tudorie și-a schimbat și look-ul cu ocazia transferului: și-a oxigenat părul.

Alexandru Tudorie visa să devină preot și a rămas un om credincios

Într-un interviu in extenso acordat Gazetei Sporturilor, Alexandru Tudorie a povestit un detaliu interesant din copilăria sa. Până să-și descopere marea pasiune pentru fotbal, gălățeanul a avut o altă idee la vârsta la care copiii se gândesc ce-ar putea deveni în viață.

„Am vrut să fiu preot. Practic, asta voiam să devin (râde). Mergeam foarte des la biserică, îmi plăcea foarte mult. Mă duceau bunicii. Și-acum merg în fiecare săptămâna la biserică, alături de soție, de copii. Doamne ajută! Mă ajută mult credința, foarte mult. Mă rog pentru sănătate... Să fie pace în lume!", a dezvăluit Alexandru Tudorie pentru GSP.ro.

1milion de euro este cota lui Tudorie conform transfermarkt

Atacurile teroriste de la 11 septembrie l-au marcat pe Alex Tudorie la 5 ani

Un eveniment ce i-a marcat copilăria au fost atacurile teroriste de la World Trade Center în 2001. Avea doar cinci ani.

„Mi-aduc aminte când a fost acel atentat în America, pe 11 septembrie 2001, de-abia peste ani am realizat impactul. Copil fiind n-am băgat de seamă, abia apoi am realizat ce grav a fost ceea ce s-a întâmplat.

Mergeam cu bunicii, cu părinții, la biserică. Venea lumea, se ruga. Și-acum îmi place, să merg, să stau să ascult slujba, să mă rog.

Simt că sunt binecuvântat, simt o mare eliberare, că sunt curat după ce ies din biserică. Și băieții mei merg. Mai mult, ei mă întreabă dacă și când mergem la biserică. mă bucură acest lucru, că le place și lor", a comentat fotbalistul.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Haaland, achiziție de LUX! Starul lui City și-a cumpărat o „bestie” de aproape 5 milioane de euro
Campionate
Haaland, achiziție de LUX! Starul lui City și-a cumpărat o „bestie” de aproape 5 milioane de euro
Peste 300 de milioane pentru 5 stadioane! Decizia luată azi de Guvern
Superliga
Peste 300 de milioane pentru 5 stadioane! Decizia luată azi de Guvern
„M-a înșelat cu Claudiu Keșeru, chiar soția lui mi-a zis!” » Acuzații-ȘOC: „E nașul meu, a durat un an și jumătate”
Stiri extrasport
„M-a înșelat cu Claudiu Keșeru, chiar soția lui mi-a zis!” » Acuzații-ȘOC: „E nașul meu, a durat un an și jumătate”

Boloni a urcat pe scenă și toată lumea a amuțit timp de 15 minute: „Eram fericit și încă sunt!” » Valentin Ceaușescu a început să plângă în timpul discursului

Cât a plătit Klaus Iohannis pentru avionul de lux care l-a dus la Jocurile Olimpice de la Paris » Suma e aproape ireală!


Comentarii (2)
MamaLiga
MamaLiga  •  10 Februarie 2025, 13:54
Postat de _Van_Basten pe 10 Februarie 2025, 13:32

Il vrei la fcsb?!

Fuse,fuse,dar se duse...

_Van_Basten
_Van_Basten  •  10 Februarie 2025, 13:32

Il vrei la fcsb?!

Vezi toate comentariile (2)
Comentează