INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FLASH

Ultimele noutăţi din Campionatele Internaţionale

Articol de GSP - Publicat luni, 01 decembrie 2008 00:00

Are ruptură?
Cosmin Contra (33 de ani) are un final de an excelent la Getafe. După ce a remizat cu Barcelona, 1-1 pe Camp Nou, "Guriţă" a fost printre cei mai buni oameni ai lui Victor Munoz şi în victoria (3-1) cu Real Madrid. "Am jucat excelent şi trebuia să le dăm cinci", a declarat Contra, care a ieşit accidentat în minutul 58: "O să fac ecografie luni. Am simţit o durere la adductorii piciorului stîng şi mi-e teamă să nu am întindere sau ruptură". :S (Viorel Tudorache)

Jula, "foarte bine"
Nouă apariţii în Bundesliga i-au trebuit lui Emil Jula ca să reuşească primul său gol. Ex-gălăţeanul a fost introdus la Energie Cottbus în minutul 71 al meciului cîştigat la Monchengladbach şi a închis tabela la 3-1. "Golul e foarte important pentru mine, pentru moralul meu, dar şi pentru club şi pentru regiune", a spus la final atacantul adus în vară pe 700.000 de euro, cel mai scump transfer al sezonului la Energie. Săptămînalul Bild am Sonntag l-a notat pe Jula cu 2, adică "foarte bine".

Niculae, nota 4

Daniel Niculae a fost sîmbătă iar cel mai slab de la Auxerre (0-1 cu Monaco). Titular la gazde, fostul rapidist a fost schimbat în minutul 75, acuzînd oboseala şi o lovitură primită în genunchi de la portarul Thuram. "Fără gol în acest sezon, românul a fost stîngaci. E clar că îl afectează lipsa încrederii, ratînd cu capul o mare ocazie în minutul 68", a scris "L'Equipe", care i-a dat nota 4.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”