INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CUPA TURCIEI

Un fost campion şi golgeter al Ligii 1 s-a calificat în finala Cupei Turciei

Articol de GSP - Publicat marti, 16 mai 2017 23:59

Konyaspor, echipa la care evoluează românul Ioan Hora, s-a calificat marţi seara în finala Cupa Turciei.

Chiar dacă pierduse meciul tur cu 2-3, Konya a întors soarta calificării şi a învins-o cu 2-0 pe Kasimpaşa, graţie "dublei" reuşite de Riad Bajici, în minutele 18 şi 57.

Ioan Hora a intrat pe teren în minutul 89, chiar în locul lui Bajici, încasând un cartonaş galben în minutul 90.

2 goluri
în 8 meciuri a reuşit Hora pentru Konyaspor în actuala ediţie a Cupei. Utilizat foarte puţin, în campionat nu a înscris niciun gol

În marea finală, Konyaspor se va duela cu învingătoarea partidei dintre Istanbul BB şi Fenerbahce, care vor disputa mâine manşa retur a celei de-a doua semifinale. În tur, cele două au terminat la egalitate, scor 2-2.

Ioan Hora, golgeterul sezonului 2015-2016 din Liga 1, s-a transferat la Konyaspor în 2016, fiind adus de la Pandurii Târgu Jiu.

În sezonul 2011-2012, Hora  a câştigat titlul alături de CFR Cluj.