INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANDERLECHT - STANDARD LIEGE 1-1

Ladislau Boloni se apropie de titlu: 1-1 în deplasare cu Anderlecht!

Articol de GSP - Publicat joi, 21 mai 2009 00:00

Ladislau Boloni a început cu dreptul luptele decisive pentru titlu în Belgia!

Cum Standard a terminat campionatul cu acelaşi număr de puncte (77) şi de victorii (24) cu Anderlecht, cele două pretendente se duelează într-un baraj de departajare. Turul a avut loc în această seară, pe stadionul Constant Vanden Stock, iar revanşa se va desfăşura duminică, la Liege.

"Ambele echipe se cunosc prea bine, nu se mai pot surprinde. Pentru fiecare, determinant va fi modul cum se va recupera mental, dar mai ales  fizic după un sezon foarte disputat", a spunea tehnicianul român înaintea meciului.

Arbitrul întîlnirii a fost Johan Verbist (43 de ani), aflat la "cel mai important meci din carieră".

În prima manşă a acestui mini-playoff, scorul final a fost 1-1, deşi gazdele au condus cu 1-0 după golul marcat de Legear în minutul 52. Doar 8 minute mai tîrziu, splendida lovitură de cap a congolezului Mbokani a adus egalarea, iar golul marcat în deplasare de Standard ar putea decide soarta titlului!

În minutul 74, Anderlecht a trecut puţin pe lîngă gol, dar un apărător al lui Ladislau Boloni a scos de pe linia porţii mingea care-l depăşise pe portarul Sinan!

Pînă la final, gazdele au încercat să marcheze golul victoriei, dar apărarea exactă a celor din Liege a făcut ca scorul final al partidei să convină de minune campioanei en-titre: 1-1. Cu doar 3 minute înainte de final, Mikulici (Standard) a fost eliminat.