Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   CESENA

VIDEO Tînărul Ştefan Popescu a ieşit accidentat după ce a deschis scorul în Napoli - Cesena 2-1

Popescu (în negru) a marcat singurul gol al Cesenei în meciul cu Napoli

Articol de — Florin Dincă Joi, 12 Ianuarie 2012

Ştefan Popescu, fundaşul stînga al Cesenei, a fost titularizat în partida din această seară disputată de echipa sa în Cupa Italiei în faţa lui Napoli, scor 1-2, reuşind să deschisă scorul în minutul 21.

Click aici pentru a vedea golul reuşit de român!

Românul de numai 18 ani a bifat astfel prima sa prezenţă în tricoul Cesenei, debutînd în primul "11" ca mijlocaş central. Acesta a reuşit să deschidă scorul în minutul 21, după ce a recuperat o minge la marginea careului şi l-a executat pe Rosati cu un şut pe jos. Bucuria sa nu a durat însă decît 8 minute, el fiind nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări.

În minutul 65, Cavani a reuşit să egaleze, reluînd în plasă un balon respins în faţă de Ravaglia. Pandev a întors soarta partidei cu un gol controversat în minutul 87. Napoli s-a calificat în sferturile Cupei Italiei, unde va juca în faţa învingătoarei dintre Genoa şi Inter.

Popescu se află în Italia din 2009, cînd a făcut parte din lotul lui AS Roma. Din 2011 el a semnat cu Cesena, unde s-a antrenat în mai multe rînduri cu prima echipă. Fundaşul a fost lăudat în dese rînduri de Adrian Mutu, neconvocat pentru meciul din optimile Cupei, fiind menajat pentru următoarele partide din Serie A.

Cesena: Ravaglia - Vesi, Benalouane, Rossi, Lauro - T. Arrigoni, Colucci, Şt. Popescu - Rennella, Bogdani, Ghezzal
Napoli: Rosati - Fernandez, Cannavaro, Britos - Zuniga, Inler, Dzemaili, Dossena - Hamsik, Vargas, Cavani