INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CESENA

VIDEO Tînărul Ştefan Popescu a ieşit accidentat după ce a deschis scorul în Napoli - Cesena 2-1

Popescu (în negru) a marcat singurul gol al Cesenei în meciul cu Napoli

Articol de - Publicat joi, 12 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 13 ianuarie 2012 01:09

Ştefan Popescu, fundaşul stînga al Cesenei, a fost titularizat în partida din această seară disputată de echipa sa în Cupa Italiei în faţa lui Napoli, scor 1-2, reuşind să deschisă scorul în minutul 21.

Click aici pentru a vedea golul reuşit de român!

Românul de numai 18 ani a bifat astfel prima sa prezenţă în tricoul Cesenei, debutînd în primul "11" ca mijlocaş central. Acesta a reuşit să deschidă scorul în minutul 21, după ce a recuperat o minge la marginea careului şi l-a executat pe Rosati cu un şut pe jos. Bucuria sa nu a durat însă decît 8 minute, el fiind nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări.

În minutul 65, Cavani a reuşit să egaleze, reluînd în plasă un balon respins în faţă de Ravaglia. Pandev a întors soarta partidei cu un gol controversat în minutul 87. Napoli s-a calificat în sferturile Cupei Italiei, unde va juca în faţa învingătoarei dintre Genoa şi Inter.

Popescu se află în Italia din 2009, cînd a făcut parte din lotul lui AS Roma. Din 2011 el a semnat cu Cesena, unde s-a antrenat în mai multe rînduri cu prima echipă. Fundaşul a fost lăudat în dese rînduri de Adrian Mutu, neconvocat pentru meciul din optimile Cupei, fiind menajat pentru următoarele partide din Serie A.

Cesena: Ravaglia - Vesi, Benalouane, Rossi, Lauro - T. Arrigoni, Colucci, Şt. Popescu - Rennella, Bogdani, Ghezzal
Napoli: Rosati - Fernandez, Cannavaro, Britos - Zuniga, Inler, Dzemaili, Dossena - Hamsik, Vargas, Cavani

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia