INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  POLONIA

VIDEO CU GOLUL Fostul fotbalist al lui Hagi, la prima reușită în campionatul Poloniei

Virgil Ghiță, în stânga / Sursă foto: Facebook@ MKS Cracovia SSA

Articol de - Publicat marti, 31 ianuarie 2023 13:17 / Actualizat marti, 31 ianuarie 2023 15:52

Virgil Ghiță, 24 de ani, a marcat primul său gol în campionatul Poloniei. Stoperul a înscris, luni seara, în victoria reușită de Cracovia în fața lui Górnik Zabrze, scor 2-0.

Titularizat în echipa la care a evoluat din primul minut și Cornel Râpă, Ghiță a deschis scorul în minutul 17, reluând imparabil, cu capul, după o centrare venită din corner. Jablonsky a majorat avantajul în minutul 53 și a securizat victoria cu care Cracovia a urcat pe locul 6 în prima ligă poloneză.

Fostul fundaș al lui Hagi are 30 de meciuri disputate pentru Cracovia în toate competițiile, fiind titular de drept în echipa antrenată de Jacek Zieliński.

• golul lui Virgil Ghiță, la secunda 0:45

Ghiță, parte din „legiunea” românilor din Polonia

Virgil Ghiță face parte din grupul fotbaliștilor români care au evoluat în ultimii ani în campionatul Poloniei.

Hanca a plecat de la Cracovia ca să semneze cu Universitatea Craiova, Țâru s-a despărțit de Jagiellonia și a mers la CFR Cluj, în vreme ce Sorescu a fost împrumutat de Rakow la FCSB. Au mai rămas totuși fotbaliști români în Polonia: Racovițan, Râpă, Ronaldo Deaconu și Virgil Ghiță. Cel mai vechi e Râpă. Fostul fundaș dreapta de la FCSB a ajuns la 32 de ani și se află la al șaptelea sezon în Polonia. A semnat inițial cu Pogon Szczecin, apoi a trecut la KS Cracovia

Fundașul central originar din Pitești s-a transferat în Polonia în februarie 2022, într-o perioadă în care celebra publicație Marca îl înclusese în topul celor mai buni fundași U21 din Europa. Ghiță are o selecție la prima reprezentativă și se află în vederile lui Edi Iordănescu pentru următoarele preliminarii.

1,5 milioane de euroe cota de piață a lui Ghiță, potrivit Transfermarkt

Răzvan Lucescu e pe val » Al 14-lea meci la rând fără eșec și PAOK e peste Olympiacos