SPORTURI  »  ALTELE  »  CE DE ÎNOT

Câți bani a primit David Popovici pentru doborârea recordului mondial, la Campionatul European

David Popovici

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2022 11:24 / Actualizat joi, 18 august 2022 15:46

David Popovici (17 ani) a fost răsplătit financiar pentru performanțele de la Campionatul European de Natație, acolo unde a cucerit aurul atât la 100 de metri, cât și la 200 de metri liber, stabilind și un record mondial.

La CE de natație de la Roma, fondul total de premii pentru sportivi e de jumătate de milion de euro, iar cei care au primit premii în bani au fost sportivii care au urcat pe podium, plus cei care reușesc să doboare recorduri mondiale și europene.

Premiul primit de David Popovici pentru cele două medalii de aur de la Europene: „Evoluțiile lui nu puteau trece neobservate”
CE ÎNOT

Astfel, pentru locul întâi, LEN (n.r. Liga Europeană de Natație) oferă la înot 2.000 de euro pentru primul loc, 1.500 pentru al doilea, și 1.000 pentru al treilea. Premiul pentru record mondial este de 10.000 de euro, iar pentru doborârea celui european de 5.000.

Așadar, pentru cele două medalii de aur David a fost premiat cu 4.000 de euro, la care se mai adaugă încă 10.000 pentru faptul că a doborât recordul mondial la proba de 100 de metri liber. A terminat finala cu timpul 46,86, devenind cel mai bun înotător al tuturor timpurilor la această probă.

Încă două competiții majore în 2022

David Popovici mai are în program două competiții majore în acest an, după ce în această vară a înotat la Campionatele Mondiale și Europene de seniori și la CE de juniori. Înotătorul în vârstă de 17 ani va lua parte la CM de juniori de la Lima, competiție care va avea loc între 30 august și 4 septembrie, ultima sa competiție la această categorie de vârstă.

Pe final de an, între 13 și 18 decembrie, el va merge la Melbourne, la CM de seniori în bazin scurt, a doua sa participare la o astfel de competiție, după Abu Dhabi 2021

David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv din probele masculine la CE de la Roma

Competiția de la Foro Italico s-a încheiat miercuri seară, după probele de 400 de metri liber. La finalul zilei, David Popovici a primit premiul de cel mai bun sportiv pe baza unor punctaje. Anunțul a fost făcut de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

„Campionatul European Roma 2022 David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine! Probele de înot de la Campionatul European de natație pentru seniori de la Roma s-au încheiat miercuri seara, 17 august 2022.

Au fost șase zile magice pentru România, care a cucerit două medalii de aur prin David Popovici, tânărul și extrem de valorosul sportiv al nostru care a uimit din nou, nu doar un continent, ci și întreaga planetă!

Clasamentul a fost realizat pe baza unui punctaj, în urma celor mai bune performanțe din competiție. La masculin, David a totalizat 1.003 puncte, pentru timpul din finala de 100 m liber (46.86 s – nou record mondial de seniori) și a fost urmat în clasament de Mykhaylo Romanchuk (Ucraina) – 982 de puncte şi de Thomas Ceccon (Italia) – 979 de puncte”, se arată în comunicatul FRNPM pe facebook.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”