SPORTURI  »  ALTELE  »  CE ÎNOT

Prima reacție a lui David Popovici după ce a luat aurul la 200 de metri liber și a fost la o sutime de Phelps: „Ăsta a fost primul gând «Ahh»”

Reacția lui David Popovici când a văzut că a ratat la o sutime recordul lui Phelps // FOTO: Raed Krishan +13   FOTO

Articol de , - Publicat luni, 15 august 2022 20:25 / Actualizat luni, 15 august 2022 21:03

David Popovici (17 ani) a cucerit a doua medalie la Europenele de Înot de la Roma. A terminat primul la 200 metri liber, după ce a câștigat și cursa de 100 metri liber.

• Jurnaliștii Gazetei, Roxana Fleșeru și Raed Krishan, se află la Roma și transmit cele mai importante știri de la Campionatele Europene

Românul a terminat cursa în 1:42.97, fiind doar al treilea sportiv care coboară sub 1 minut și 43 de secunde, după Paul Biedermann (1:42.00) și Michael Phelps (1:42.96).

David Popovici este campion european și la 200 de metri liber! Și-a zdrobit adversarii din finală și a stabilit un nou record mondial al juniorilor
CAMPIONATELE EUROPENE

David Popovici: „Nu sunt dezamăgit că nu am bătut timpul lui Phelps”

La interviurile de după cursă, Popovici a dezvăluit cum s-a simțit după ce a văzut cât de aproape a fost să-l învingă pe marele campion american.

„Sunt foarte satisfăcut. Nu sunt în niciun caz dezamăgit că nu am bătut timpul lui Phelps. Am un sentiment, nu prea știu cum să-l descriu... «Ahh, încă o sutime». Ăsta a fost primul gând.

Dar nu are nimic. Am tot timpul din lume. Phelps, când a stabilit timpul, a făcut și record mondial. Cu pași mici și ușor, ușor ne îndreptăm în direcția pe care o dorim.

Da, m-a obosit mai tare această finală, fiind a doua probă din program. M-a obosit neobișnuit de tare.

Dar nu a fost cea mai grea cursă din viața mea. Cu siguranță a fost cea mai bună cursă la 200 de metri. Dar asta face parte din sport, din ceea ce facem noi”, a spus David Popovici.

Pe podium m-am gândit la toate steagurile României din tribună, la lumea care țipa și mă aplauda.

VIDEO David Popovici, campion european la 200 de metri liber

Niciun oficial al Ministerului Sportului nu i-a așteptat la aeroport pe canotorii care au adus 8 medalii României la CE de la Munchen: „Le urăm vacanţă plăcută în continuare”

Atât de MARE e Popovici! Unde erau rivalii campionului român când David termina cursa