SPORTURI  »  ALTELE  »  BRAŢ DE FIER

Oncescu a devenit campion mondial la skandenberg pentru a 5-a oară

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 decembrie 2010 00:00

Sportivul român Ion Oncescu a cucerit pentru a cincea oară titlul de campion mondial la skandenberg, la categoria 100 de kilograme, la competiţia desfăşurată în Statele Unite ale Americii.

Oncescu i-a învins în finale pe americanul Tom Nelson şi pe kazahul Alexander Fugarov. La categoria +110 kilograme, sportivul Ioan Puşcaşu a cucerit medalia de bronz. La acest Campionat Mondial au participat aproximativ 1.300 de sportivi din 40 de ţări.

Adrian Laurus, participant în categoria grea a juniorilor, a obţinut locul 4, la ambele braţe, în timp ce Florin Rizea a ocupat locul 5 în cadrul categoriei 60 kg, seniori.

Campionatul Mondial a avut loc în perioada 6-12 decembrie 2010.

Oncescu a urcat la categoria 100 de kilograme în 2008, după ce ce devenise campion mondial, în 2007, la categoria 90 de kilograme. În urmă cu doi ani, cînd a cîştigat tilul suprem atît la concursul pentru mîna dreaptă, cît şi cel pentru mîna stîngă, Oncescu devenea primul sportiv care cîştiga titlurile mondiale la acest sport doi ani la rînd.

Sursa: Mediafax