SPORTURI  »  ALTELE  »  SCRIMA

România a ocupat locul 10 la proba de sabie feminin pe echipe de la CM de scrimă

Articol de GSP - Publicat marti, 06 octombrie 2009 00:00

Echipa României s-a clasat, marţi, pe poziţia a zecea, din 22 de participante, la Campionatele Mondiale de scrimă din Antalya, după ce a pierdut în faţa reprezentativelor Poloniei şi Coreei de Sud la probele pe echipe de sabie feminin, informează site-ul oficial al competiţiei.

Echipa României, formată din sportivele Mihaela Bulică, Elena Munteanu, Bianca Pascu şi Andreea Pelei, a câştigat, în primul tur, întâlnirea cu Kazahstan, apoi a pierdut turul secund cu Polonia. În turneul pentru locurile 9-16, româncele au trecut de Spania şi Ungaria, pierzând apoi în faţa Coreei de Sud.

Tot marţi, a avut loc şi proba pe echipe de floretă masculin, iar România s-a clasat pe poziţia a 19-a, din 25 de participante, după ce a pierdut din primul tur, cu selecţionata Austriei. Cei patru sportivi români care au participat la această probă sunt Radu Daraban, Alexandru Daniel Diaconu, Virgil Sălişcan şi Iulian Teacă.

Sursa: MEDIAFAX

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”