Vezi ultimele noutăţi din sport!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 martie 2010 00:00

JOCURILE PARALIMPICE
A abandonat

Laura Văleanu, singura reprezentantă a României la Jocurile Paralimpice de la Vancouver, nu a încheiat prima manşă a probei de slalom, la schi alpin. Românca a plecat ultima în concurs, dar nu a ajuns la capătul traseului. Din cele 21 de competitoare prezente la start, au încheiat cursa numai 18. Canadianca Lauren Woolstencroft a cîştigat proba. Laura mai participă şi în proba de slalom uriaş.

PATINAJ  ARTISTIC
Rochette nu participă la CM
Joannie Rochette, medaliată cu bronz la JO, a anunţat că nu va participa la Campionatele Mondiale de la Torino (22-28 martie). "Avînd în vedere tot ceea ce s-a petrecut în ultimele săptămîni, nu sînt pregătită din punct de vedere fizic şi psihic  să patinez bine la aceste campionate si să lupt pentru podium",  a spus canadicanca. Joanie Rochette a cîştigat medalia de bronz la JO în proba feminină, după ce cu patru zile înainte mama sa decedase, chiar la Vancouver, unde venise să-şi urmărească fiica în concursul olimpic.

GOLF
Woods se întoarce
Tiger Woods îşi va face revenirea oficială la Masters-ul de la Augusta, care începe pe 8 aprilie. Într-o declaraţie, Tiger a spus că se întoarce în competiţiile de golf, dar că mai are multe de rezolvat în viaţa personală. Americanul se antrenează de două săptămîni la  Isleworth, lîngă Orlando, foarte aproape de casa sa.  El nu a mai jucat de pe 15 noiembrie 2009. De atunci a trecut printr-un scandal sexual imens, apelînd chiar la internarea într-o clinică destinată dependenţilor de sex.

HOCHEI PE GHEAŢĂ
Încă o înfrîngere
"Naţionala" României U18 a înregistrat cea de-a doua înfrîngere din cadrul Campionatului Mondial, Divizia a 2-a, grupa A, disputat la Nerva (Estonia). Elevii lui Prakab Gabor au pierdut, după lovituri de departajare, în faţa Croaţiei cu 3-4 (0-0, 2-1, 1-2, 0-0, 0-1). Golurile României din timpul regulamentar au fost marcate de Elod Fulop şi Roberto Gliga (2 reuşite). La Narva, hocheiştii români au pierdut în faţa Italiei şi Croaţiei şi au cîştigat cu Estonia. România mai are de jucat cu Serbia şi cu Islanda.